در حال بارگذاری ...

رابطه جنسی و خود ارضایی چه تأثیری در بدنسازی دارد؟

نویسنده : ادمین اصلی
تاریخ انتشار : 1399/01/05
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 354

 

به ‌نظر شما آیا ممکن است رابطه جنسی و خودارضایی در تمرینات بدنسازی و عضله‌سازی تأثیر داشته باشد؟ این پرسش همواره در ذهن افراد بسیاری مطرح است که آیا روابط جنسی‌شان، عملکرد ورزشی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ بله، بین رابطه جنسی و عضله‌سازی ارتباط وجود دارد، اما باید بدانیم این ارتباط به چه صورت است.


نقش روابط جنسی سالم

روابط جنسی سالم می‌تواند سلامت روانی، جسمی و کیفیت زندگی را تقویت کند، اما عادت جنسی ناسالم می‌تواند بدن را مختل کند. همه ما دوست داریم که استایل ورزشکاری داشته باشیم و عضلاتی فوق‌العاده بسازیم (حرکات فوق العاده برای استایل بالاتنه). بعضی از افراد فکر می‌کنند که برای دستیابی به این هدف، روابط جنسی‌ باعث محدود شدنِ رشد عضلات خواهد شد.

باتوجه به تمام گفته‌ها، بسیاری از ورزشکاران دچار سردرگمی می‌شوند که آیا باید تمرینات بدنسازی را ادامه دهند یا خیر؟ یا اینکه برای رشد بیشتر باید از رابطه جنسی‌ دوری کنند. به‌خاطر تمام این سردرگمی‌ها و پرسش‌های فراوان، ما تصمیم گرفتیم که در مورد تأثیر روابط جنسی‌ بر بدنسازی، مقاله‌ای‌ را برای شما ارائه دهیم.

نیروی جنسی‌

پیش از اینکه تأثیر روابط جنسی‌ بر بدنسازی را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است ابتدا در مورد نیروی جنسی‌ مطالبی را بیان کنیم. همان‌طورکه همه ما می‌دانیم دلیل وجود این حس، به‌خاطر هورمون تستوسترون است. اگر میزان تستوسترون بدن افزایش یابد، شهوت نیز بیشتر می‌شود و برعکس اگر سطح تستوسترون کاهش یابد، شهوت نیز کم خواهد شد.

بالا رفتن سطح تستوسترون، موجب افزایش میل جنسی‌ می‌شود، پس بهتر است سطح تستوسترون را افزایش دهیم. به همین خاطر است که بدنسازی ورزشی فوق‌العاده است، زیرا در کنار عضله‌‌سازی، باعث افزایش سطح هورمون تستوسترون نیز می‌شود.

عوامل افزایش و کاهش سطح تستوسترون

حرکات چند مفصلی (لانگز، اسکوات، پرس سینه، ددلیفت و پرس سر شانه) باعث ترشح بیشترین مقدار تستوسترون در بدن می‌شود؛ زیرا این حرکات از بیشترین فیبر‌های عضلانی استفاده می‌کنند و به همین دلیل گردش تستوسترون درون بدن نیز افزایش خواهد یافت.

شما می‌توانید از طریق تمرینات بدنسازی، میزان تولید تستوسترون را افزایش دهید. تمرینِ زیاد از اندازه، باعث ترشح بیش‌ازحد تستوسترون و اختلال در نیروی جنسی‌ خواهد شد. شما باید حجم تمرینات خود را کم‌کم افزایش دهید تا دچار تمرین‌زدگی نشوید.

تأثیر روابط جنسی‌ بر تمرینات بدنسازی

بعضی‌ از بدنسازان از رابطه جنسی‌ هراس دارند و می‌گویند که در روابط جنسی،‌ میزان زیادی تستوسترون از بین می‌رود. این موضوع خیلی‌ وقت است که در میان بدنسازان وجود دارد؛‌ اما باید بگوییم که رابطه جنسی‌ افزایش تستوسترون در بدن می‌شود. با افزایش تستوسترون در بدن، عضله‌سازی و عملکرد ورزشی بیشتر خواهد شد.

شما باید به زمان انجام رابطه جنسی‌ دقت داشته باشید. بهتر است که لذت رابطه جنسی‌ را به بعد از تمرینات موکول کنید.

تأثیر تمرینات بدنسازی بر رابطه جنسی‌

همان‌طورکه گفته شد روابط جنسی‌ تأثیر مثبتی بر بدنسازی می‌گذارد. همچنین تمرینات بدنسازی می‌تواند در زندگی‌ِ جنسی‌ ما نیز تأثیرات خوبی داشته باشد. در ادامه، چند مطلب در مورد بدنسازی بیان می‌کنیم که باعث می‌شود روی رابطه جنسی‌ شما تأثیرگذار ‌باشد. بعضی افراد می‌خواهند به درصد چربیِ‌ تک‌رقمی‌ برسند. آن‌ها به این دلیل که چربی‌ بدنشان بسیار کم شده، سطح میل جنسی‌‌شان نیز به شدت کاهش می‌یابد. در کنار این مشکل، ممکن است این افراد انرژی لازم برای برقراری رابطه جنسی‌ را نداشته باشند. اگر زندگی‌ جنسی‌ شما دچار مشکل شده، باید به درصد چربی‌ بدن خود توجه داشته باشید.

یکی‌ دیگر از موارد مهم، مکمل‌هایی است که مصرف می‌کنید. بی‌نتیجه بودنِ استفاده از مکمل‌ها، می‌تواند عملکرد و میل جنسی‌ شما را کاهش دهد. پس در انتخاب نوع مکمل خود دقت لازم را داشته باشید.


رابطه جنسی باعث چربی‌سوزی می‌شود؟

جالب است بدانید که رابطه جنسی را نوعی ورزش هوازی چربی‌سوز می‌دانند. چون در آن ضربان قلب بالا می‌رود. البته مدت زمان، سرعت و شدت رابطه جنسی هم تأثیر مستقیمی بر میزان کالری‎سوزی رابطه دارند.

با توجه به میزان کالری‌سوزیِ بالای رابطه جنسی، که می‌توانیم بگوییم تقریباً هر ساعت رابطه جنسی می‌تواند 500 کالری بسوزاند، اگر به دنبال عضله‌سازیِ خالص و بدون چربی هستید، داشتن رابطه جنسی منظم و با شدت بالا راه رسیدن به این خواسته را برایتان کوتاه خواهد کرد.

تأثیر مصرف مکمل در رابطه جنسی

یکی‌ دیگر از موارد مهم، مکمل‌هایی است که مصرف می‌کنید. بی‌نتیجه بودنِ مصرف مکمل‌ها، می‌تواند عملکرد و میل جنسی‌‌تان را کاهش دهد. پس در انتخاب نوع مکمل مصرفی‌تان دقت لازم را داشته باشید و حتماً با کارشناسان فیتامین مشورت کنید.

یکی از مسائل مهمی که در ارتباط با رابطه جنسی ورزشکاران وجود دارد‌، مصرف مکمل زینک و روی است. مردان بعد از این‌که به ارگاسم می‌رسند، مقدار مشخصی زینک در اسپرم آن‌ها آزاد می‌شود. زینک نقش مهمی در عضله‌سازی دارد تا حدی که کمبود آن می‌تواند موجب ناباروری در مردان شود.

وقتی سطح زینک در بدن پایین است تحریک جنسی کمتر پیش می‌آید و عضله‌سازی هم به سختی انجام می‌شود.

 

چند ساعت بعد از رابطه جنسی می‌توانیم ورزش کنیم؟

بر اساس نتایج این مطالعه جامع، تاثیر منفی فعالیت جنسی بر کارایی ورزشی کمتر از 2 ساعت است. به بیان ساده‌تر درصورتی که رابطه جنسی 2 ساعت یا بیشتر از تمرین یا مسابقه فاصله داشته باشد تاثیری بر عملکرد ورزشی ندارد.

اگرچه این فیلد تحقیقاتی جدید است و نیاز به مطالعات در آن احساس می‌شود اما نتایج علمی تاکنون هیچ‌گونه تاثیر معنادار منفی از رابطه جنسی بر ورزش گزارش نکرده‌اند اما توصیه می‌شود 4 ساعت فاصله بین رابطه جنسی و فعالیت ورزشی رعایت شود.

تأثیر خود ارضایی بر بدنسازی و رشد عضلات

در این مطلب توضیح داده شد که رابطه جنسی سالم می‌تواند نتایج مفیدی برای ورزشکار داشته باشد، اما آیا خود ارضایی نیز چنین نتایجی دارد؟ در این خصوص نظریات متفاوتی وجود دارد، برخی معتقدند عدم افراط موجب آسیب نیست و تأثیر منفی بر رشد عضلات ندارد و برخی دیگر نیز حتی کمترین خود ارضایی را مضر می‌دانند و اگر حالت وسواس‌گونه به خود گرفته باشد، موجب تغییرات رفتاری مانند کاهش انگیزه، کاهش تمرکز، اُفت انرژی و … خواهد شد. در واقع آزادی، مستلزم مسئولیت و موجب خطر است – ما آزادی عمل خلاف و پذیرش عواقب آن را هم داریم!

البته ارضا شدن روی هر کسی تاثیر متفاوتی دارد و مهم است که بفهمید روی شما و عملکرد ورزشی‌تان چه اثری دارد. برخی از افراد بعد از آن احساس خستگی شدید دارند در حالی که عده‌ای دیگر احساس انرژی داشتن می‌کنند و این تاثیرات هم می‌تواند بسته به ویژگی‌های فردی، طول مدت‌های گوناگونی داشته باشد. پس خودتان را بررسی کنید، چرا که دست‌یابی به یک نتیجه قطعی نیاز به تحقیقات دارد.

تأثیر خود ارضایی بر سطح تستوسترون

بعضی از مردان عقیده دارند خود ارضایی موجب افت تستوسترون می‌شود و هر چند ممکن است از بعضی جوانب درست باشد اما نه به شیوه‌ای که این افراد فکر می‌کنند. دانشمندان دریافته‌اند که فوراً بعد از ارگاسم، تستوسترون کمی پایین‌تر از سطح نرمال می‌آید و میزان این هورمون یک هفته بعد از آخرین ارگاسم، به بیشترین حد خود می‌رسد.

بعضی از بوکسورها پیش از مسابقه، از هر نوع فعالیت جنسی پرهیز می‌کنند اما منفعت حقیقی که برایشان دارد، تنش و تحریک جنسی دست‌نخورده (ارضا نشده) است، نه افزایش در سطح تستوسترون. ضمناً نه تنها خود ارضایی موجب نوسانات تستوسترون می‌شود، بلکه کمبود خواب، مصرف ناکافی سبزیجات و میوه‌ها و حتی استرس می‌تواند

اُفت‌های قابل توجه‌تری در سطح تستوسترون ایجاد کند.

304a4e66.jpg

تأثر رابطه جنسی بر میزان قدرت

ارتباط دیگری که در این مورد مطرح می‌شود، مربوط به سطح قدرت بدنی شماست. اگر تجربه‌اش را داشته باشید می‌دانید که بعد از فعالیت جنسی، احساس ریلکس بودن داشته و اغلب مایلید بخوابید. در این مرحله، مقدار زیادی اُکسی توسین در بدن وجود دارد که عامل ریلکس بودن شماست و ممکن است نسبت به زمان قبل از برقراری رابطه جنسی، احساس ضعیف‌ بودن بکنید.

این حالت آرامش و ضعف، چندان طول نمی‌کشد و به زودی بدن‌تان به سطح نرمال هورمونی‌اش خواهد برگشت، اما نکته‌ی مهم در اینجا این است که انجام تمرینات بدنسازی و ورزشی، فوراً بعد از فعالیت جنسی، شیوه‌ی مناسبی نیست، پس سعی کنید حداقل 3 تا 4 ساعت فاصله بگذارید تا هورمون‌های بدن‌تان فرصت کافی برای برگشتن به سطح همیشگی را داشته باشند و خودتان هم بتوانید انرژی و قدرت نرمال‌تان را مجدداً بدست بیاورید.

رابطه جنسی، دوپامین، آدرنالین و تحریک جنسی

فعالیت جنسی، ترشح دوپامین را تسهیل می‌کند؛ دوپامین یک فرارسان عصبی و مونوامین است که در تولید و ترشح اِپی‌نفرین (آدرنالین) نقش دارد. افزایش ضربان قلب که همراه با برانگیختگی جنسی است، یک عملکرد از تاثیر دوپامین بر ترشح آدرنالین است.

بر اساس آخرین تحقیقات علمی که در مورد رفتارهای جنسی و رابطه‌اش با عملکرد فیزیولوژیکی انجام شده، نتایج زیر بدست آمده است:

1- اگر سطح انسولین خون بالا برود، میزان تستوسترون به کمترین سطح خود خواهد رسید و به همین علت، وعده‌ی غذایی قبل از تمرین باید حاوی لیپید و پروتئین باشد، چون هر دوی این‌ها تاثیری قطعی بر سطح انسولین دارند.

2- حقیقات نشان داد که سطح تستوسترون در واکنش به تحریکات جنسی بالا می‌رود و بنابراین یک ورزشکار می‌تواند با قرار گرفتن در شرایط تحریک جنسی قبل از تمرین، از اتفاق هورمونی که در بدنش روی می‌دهد برای تمریناتش بهره ببرد.

3- بعد از تمرین باید یک نوشیدنی پروتئینی با روغن کتان یا روغن زیتون مصرف شود. لیپید می‌تواند نفوذ غیر فعال هورمون‌های جنسی از غشای سلولی را تسهیل کند.

4- ورزشکار یک ساعت بعد از تمرین باید انزال داشته باشد. این اتفاق باعث افزایش میزان سلول‌های کشنده‌ی طبیعی شده و بنابراین عملکرد سیستم ایمنی تقویت شده و قابلیت ریکاروی بدن هم بیشتر می‌شود. افزایش سلول‌های کشنده‌ی طبیعی از پدیده‌ی تمرین زدگی پیشگیری خواهد کرد.

می‌توانید برای به ماکسیمم رساندن سطح تستوسترون در یک روز مشخص، انزال را حتی به مدت هفت روز به تاخیر بیندازید، مثلاً با برنامه‌ای از قبل تعیین شده برای روز مسابقه. طبق این برنامه، انزال باید در روز هفتم و بعد از تمرین یا رقابت روی بدهد، بنابراین از فید بک منفی ناشی از سرکوب هورمون لوتئینه کننده جلوگیری می‌شود.

نوسانات طبیعی تستوسترون را می‌توان با تمرینات درست و تغذیه‌ی مناسب کنترل و تعدیل کرد. اگر تمرین یا تغذیه مناسب نباشد و سطح انسولین و استروژن بالا برود، هورمون رشد و فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1) تاثیر معکوس گذاشته و رشد عضلات متوقف خواهد شد.

رابطه جنسی و سطح تمرکز

تاثیر دیگر فعالیت جنسی بر بدنسازی مربوط به سطح تمرکزتان می‌شود. حفظ تمرکز چه در باشگاه و چه در بیرون از آن، برای کسب نتایج ایده‌آل، اهمیت دارد. اگر عادت به برقراری روابط جنسی مکرر در شما شدید باشد، ممکن است این فعالیت‌ها را به حضور منظم در جلسات تمرینی الویت دهید که طبیعتاً تاثیر منفی بر نتایج خواهد گذاشت.

البته این اتفاق به ندرت پیش می‌آید و بیشتر افراد در ایجاد تعادل بین این دو جنبه در زندگی‌شان مشکلی ندارند، اما اگر شما احساس می‌کنید نیاز به تعدیل عادات‌تان دارید، پس حتماً این موضوع را بررسی کنید و آن را جدی بگیرید چون واقعاً ارزشش را دارد. از جنبه‌‌ای دیگر هم اگر تمرینات منظم و مناسبی داشته باشید، طبیعتاً فیزیک بهتر و جذاب‌تری در نگاه جنس مخالف خواهید داشت و این تاثیر مثبتی روی روابط جنسی شما می‌گذارد.

نکات پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که به جز تمام مواردی که ذکر شد، شما می‌توانید هم یک زندگی‌ جنسی‌ فوق‌العاده‌ داشته باشید و هم بیشترین نتایج را از تمرینات بدنسازی خود دریافت کنید. از این پس، در مورد زمان برقراری رابطه جنسی‌ دقت داشته باشید، البته نیازی نیست نگران ضعیف‌شدنِ پاها و از دست‌رفتن تستوسترون باشید.

 گرد آوری شده توسط: امیر محمد چاووش یزدی

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط