در حال بارگذاری ...

آیا تمرین کردن با ماسک های تمرینی شبیه ساز ارتفاعات نتیجه دارد؟!

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/05
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 169

 

آیا ماسک های مرتبط با ارتفاع کار می کنند؟


دریابید که آیا روند تناسب اندام توسط دانش پزشکی کار میکند؟!
یا اینکه ارزش هزینه کردن ندارد!

شما آنها را در اطراف سالن بدنسازی دیده اید!؟
افرادی که مثل بتمن لباس می پوشند دور میزنند!

اما آن چیست؟ چه می کند و چه مزایایی دارد؟

آیا تمرین کردن با ماسک های تمرینی شبیه ساز ارتفاعات نتیجه دارد؟!

ماسک های تمرینی ارتفاعی به عنوان روشی برای شبیه سازی آموزش در ارتفاعات به بازار عرضه می شوند که می تواند در مقایسه با آموزش در سطح دریا از مزایای بیشتری بهره مند شود.

متأسفانه ، این سطح از آموزش ارتفاعی فقط در مکانهای خاصی در سراسر جهان انجام می شود ، که منجر به ایجاد ماسک های ارتفاعی یا ارتفاعی شده است ، "کوه ها را به سمت شما می آورند".

در این مقاله ، تحقیقات و مزایای احتمالی ماسک های ارتفاعی را تجزیه و تحلیل می کنم ، ببینم که آیا آنها واقعاً ارزش سرمایه گذاری را دارند یا خیر.

آموزش ارتفاع چیست؟

هنگام زندگی و یا تمرین در ارتفاعات بالا ، فشار جو و فشار اکسیژن کاهش می یابد. احساس نفس کشیدن در "فضایه بسته" را ایجاد می کند ، که باعث می شود نفس کشیدن و ورزش کردن سخت شود.

این امر به دلیل کمبود اکسیژن موجود در بدن و در نتیجه کاهش اکسیژن تازه در خون به نوبه خود ، منجر به انتقال كمتر اكسیژن به عضلات در حال كار می شود ، در نتیجه باعث می شود بدن سریعتر خسته شود ، به خصوص هنگام تمرین.

در طولانی مدت ، بدن برای ایجاد گلبولهای قرمز بیشتر به این منظور سازگار می شود تا ظرفیت حمل اکسیژن را افزایش دهد. سرانجام ، این سازگاری های مثبت هنگام رقابت در سطح دریا ، از مزایای عملکرد هوازی برای یک ورزشکار است.

مزایای اصلی آموزش ارتفاع شامل موارد زیر است:

  • افزایش غلظت هموگلوبین
  • افزایش تراکم مویرگی
  • افزایش حجم میتوکندری و افزایش ظرفیت بافر

این امر تأثیر مشابه ، اما قانونی با آنچه اتفاق می افتد با "دوپینگ خون" است ، که دوچرخه سوار مشهور لنس آرمسترانگ ، از جمله دیگر ورزشکاران تور دوفرانس از آن استفاده کرده.

همانطور که گفته شد ، مشکل اصلی در زندگی واقعی این است که زندگی و تمرین را هفته ها در ارتفاعات انجام داد تا بدن بتواند به این شرایط عادت کند و از این طریق مزایایی را دریافت کند. اگرچه این امر می تواند برای ورزشکاران نخبه ، که توانایی و بودجه لازم برای سفر به سراسر و تمرین را دارند ، خوب عمل کند ، اما برای همه ممکن نیست.

علاوه بر این ، این مزایا به طور کلی بیش از 3-4 هفته به طول نمی انجامد ، به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران برتر قبل از رقابت اصلی خود ، در ارتفاعات تمرین می کنند

آیا تمرین کردن با ماسک های تمرینی شبیه ساز ارتفاعات نتیجه دارد؟!

با وجود مزایای چشمگیر تمرین در ارتفاع ، از نظر منطقی دستیابی به آنها در زندگی روزمره بسیار دشوار است. همانطور که می بینید ، این امر بازار را برای معرفی محصولی که اکنون در سالن های ورزشی به طور مرتب شاهد آن هستیم ، باز کرد

بنابراین ، آیا یک ماسک ساده 200 دلاری واقعا می تواند مزایای تمرین در ارتفاع 3 مایل بالای کوه را بازسازی کند؟

برای فهم آن...

ماسک های ارتفاعی ارتفاع را شبیه سازی نمیکنند

متأسفانه ، این تحقیقات و مکانیسم ها نشان می دهند که ماسک های ارتفاعی نمی توانند سازگاری های زندگی واقعی و تمرین در ارتفاعات را به طور دقیق بازسازی کند.

چرا؟ خب ، ماسک های ارتفاعی فشار جزئی هوای ورودی را تغییر نمی دهند ، فقط هجوم اکسیژن را محدود می کنند. تصور کنید که یک ماراتن را در حالی که فقط از طریق بینی خود تنفس می کنید اجرا کنید ، این اساساً کاری است که یک ماسک ارتفاع انجام می دهد.

بنابراین با پوشیدن ماسک میزان اکسیژن موجود در بدن شما را محدود می شود و بدین ترتیب شکم و دیافراگم شما را مجبور می کند تا در افزایش تنفس سخت تر کار کنند.
این به عنوان "تمرین عضله الهام بخش" شناخته می شود.
و گرچه فوایدی را ارائه می دهد ، درک این مسئله که تمرین شبیه سازی در ارتفاع زیاد یا مزایایی که از آن به دست می آورید به خوبی شبیه سازی نمی کند.

آموزش دختران در کوهستان برای تمرین ارتفاع

آنچه که گفته شد، می تواند باعث افزایش قدرت عضله و استقامت برای برخی از افراد شود. با این حال ، این مورد معمولاً در مورد عملکرد ورزش در ورزش های گروهی با شدت زیاد اتفاق نمی افتد.

خلاصه اینکه ، تمرین استقامتی با مقدار هوای وارد شده به بدن محدود نمی شود بلکه با میزان اکسیژن موجود در هوا میشود. با محدود کردن میزان اکسیژن شما می توانید بدون تغییر فشار جزئی هوا را مصرف کنید (همانطور که در ارتفاعات بالاتر مشاهده می کنید) ، تمام کاری که انجام می دهید بهبود قدرت و استقامت سیستم تنفسی شماست.

نکته مهم اینکه ، تمرین طبیعی با شدت بالا به تنهایی می تواند قدرت و استقامت سیستم تنفسی شما را بهبود بخشد ، بنابراین ، آیا واقعاً به ماسک های ارتفاعی نیاز دارید؟

محدود کردن اکسیژن و تمرین بی هوازی با شدت بالا / با وزنه

اگرچه در ابتدا برای ورزش استقامتی طراحی شده بود ، اما بسیاری از افراد استفاده از این ماسک ها را برای مدت زمان کوتاه ، ورزش بی هوازی شروع کرده اند.

اگرچه به نظر می رسد این یک وسیله مشترک در سالن های ورزی و اتاق های وزن کشی و اطراف آن ها است ،

اگر هدف شما از دست دادن چربی و یا افزایش توده عضلانی باشد ، حتی می تواند پیشرفت شما را مختل کند

همانطور که در بالا گفته شد ، ماسک های تمرینی جریان هوا را محدود می کند ، بنابراین باعث خستگی سریع شما می شود. اگر در حین تمرین از ماسک تمرینی(مقاومتی) استفاده می کنید ، احتمالاً این باعث می شود حجم کلی تمرین شما کاهش یابد.

علاوه بر این ، در صورت استفاده از حرکات چند مفصلی ، این می تواند خطر آسیب دیدگی را افزایش دهد زیرا انجام صحیح مانور و همچنین دایره حرکت دشوارتر است ، بنابراین فشار غیرضروری را روی سایر مفاصل و / یا رباط ها در اطراف ستون فقرات خود حس میکنید.

بنابراین متأسفانه انجام ورزش با شدت بالا با استفاده از این ماسک ها کاری بیشتر از کاهش حجم تمرین و عملکرد شما نخواهد کرد و علاوه بر این ، در دراز مدت هیچ مزایای خاصی را به همراه نخواهد داشت.

تحقیق در مورد ماسک های تمرینی

از دیدگاه فیزیولوژیکی ، هنوز هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ادعا کند این ماسک های تمرینی را تائید کند.

طبق یک تحقیق که اخیرا انجام شده ، هیچ تفاوتی بین گروه ها (کنترل در مقابل ماسک تمرینی ارتفاعی 2.0) در طول مدت 6 هفته در هنگام اندازه گیری عملکرد و نشانگرهای بیولوژیکی در هنگام دوچرخه سواری با شدت زیاد شده ندارد.

جدول زیر تمام نتایج قبل و بعد را نشان می دهد. همانطور که می بینید ، آنها حتی در (نشانگر اصلی آمادگی هوازی) هیچ تغییر آماری معنی داری بین گروه ها مشاهده نکردند.

1. تحقیق در مورد ماسک های ارتفاعی و تأثیر آنها در جدول تمرین

آیا تمرین کردن با ماسک های تمرینی شبیه ساز ارتفاعات نتیجه دارد؟!

به طور خاص برای تمرین در ارتفاع ، تغییر در عملکرد ریه / قلبی عروقی و متغیرهای خون در طول دوره تمرین تقریباً بین شرکت کنندگان در استفاده از ماسک و افرادی که چنین کاری نکردند , متفاوت نشان داده شده است.

2. تحقیق در مورد ماسک های تمرینی در ارتفاع و تأثیر آنها در جدول تمرین

سرانجام ، در حالی که نشانگرهای بیولوژیکی / خون در طول 6 هفته بدون تغییر حرکت کردند ، گروه تمرین با -ماسک میزان بالاتر از میزان تمرین ادراک شده را در هر بازه گزارش کردند . این بدان معنی است که در حالی که آنها در همان سطح شدت کار می کردند با کسانی که بدون ماسک بودند ، احساس سختی بیشتری می کردند.

به عبارت دیگر ، ماسک باعث شده تمرین آنها سخت تر و بدون هیچ گونه مزایایی خارج از استقامت عضلات تنفسی باشد. به همین دلیل ، استفاده از ماسک ارتفاعی برای تمرین با وزنه یا هر فعالیت دیگری که می خواهید مهارت ، حداکثر یا قدرت را بهبود بخشید ، بدیهی نیست.

امتیازات اصلی

از نظر تئوری ، یک ماسک تمرینی ارتفاعی می تواند واقعاً تمرین را برای بسیاری از ورزشکاران ، به ویژه ورزشکارانی که در سطح بالا هستند ، تغییر دهد. متأسفانه ، ماسک های فعلی نمی توانند از تمرینات ارتفاع واقعی تقلید کنند و در حال حاضر ، تنها راه برای به دست آوردن این مزایا ، آموزش چند مایل بالاتر از سطح دریا است.

به طور خلاصه ، در اینجا نکات کلیدی برای یادآوری وجود دارد:

تمرین در ارتفاع بالاتر از سطح دریا ، معمولاً 1-2 مایل انجام می شود. هرچه از سطح دریا بالاتر باشد ، تغییرات فیزیولوژیکی بیشتری رخ می دهد که می تواند برای ورزشکاران استقامتی مفید باشد.

در ارتفاعات بالاتر از سطح دریا ، بدن شما گلبولهای قرمز بیشتری تولید می کند تا ظرفیت حمل اکسیژن در عضلات را بهبود بخشد و با خستگی سریعتر که در این ارتفاعات مشاهده می شود ، مبارزه می کند

فقط هنگامی که این نشانگرهای فیزیولوژیکی در طی یک دوره زمانی رخ دهند ، ورزشکاران شاهد پیشرفت های عملکرد استقامتی هستند. علاوه بر این ، اینها فقط چند هفته در هنگام تمرین یا رقابت در سطح دریا ادامه می یابند.

ماسک های تمرینی به طور مداوم نتوانسته اند نشان دهند که می توانند نتایج مشابهی را بدست آورند ، بنابراین در حال حاضر ، تقلید از اثرات تمرین در ارتفاع واقعی از نظر جسمی غیرممکن است.

در حالی که ماسک های تمرینی به راحتی در این روش نشانگرهای خون را تغییر نمی دهند ، می توانند استقامت و قدرت عضلات تنفسی شما را افزایش دهند. اگرچه این امر در جمعیت های خاص فواید دارد ، اما باعث ایجاد تنفس های قوی تر و نیرومند تر می شود ، اما می تواند باعث کاهش راندمان سوخت و ساز بدن بخصوص در ورزشکاران حرفه ای استقامتی شود

اگر هدف شما از دست دادن چربی و / یا افزایش حجم بدون چربی است ، این ماسک ها می توانند برای اهداف شما مؤثر باشند زیرا می توانند از حجم کلی تمرین شما در روز بکاهت. به یاد داشته باشید ، حجم تمرین بیشتر = تعداد بیشتری از ماهیچه ها = متابولیسم بالاتر = چربی بیشتری که در حالت استراحت سوزانده می شود.

مترجم و ویراستار: تیم محتوا سازی زیب اندام

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
coach online
ماسک
ماسک های مرتبط با ارتفاع
تمرین ارتفاع
بدنسازی
مربی
تمرین در خانه
ماسک های ارتفاعی
جدول تمرین
تمرین بدنسازی
مقاله ورزشی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط