در حال بارگذاری ...

مصرف زیاد ویتامین D خطراتی برای سلامتی ایجاد میکند !

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/29
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 131

ویتامینd

برخی از افراد برای اینکه سلامتی خود را بهبود ببخشند در کسب ویتامین D زیاده روی می کنند.

مکمل های ویتامین D

 

ویتامین D را می توان روز ها در آفتاب به دست آورد. در سال های اخیر, تحقیقات سطح پایین ویتامین خون را با خطرات بالایی از جمله بیماری های قلبی, دیابت و سرطان گرفته تا اختلالات خلقی و زوال عقل همراه داشته است. البته به این یافته ها بدون توجه نمانده اند و در این مسیر مکمل های ویتامین D و آزمایش های غربالگری محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

دکتر جان مانسون, مایکل و لی بل استاد بهداشت زنان در دانشکده پزشکی هاروارد می گویند: "آزمایش ویتامین D یکی از بهترین آزمایشگاه های آزمایشگاه پزشکی Medicare است که در سالهای اخیر در ایالات متحده انجام شده است." "این واقعاً برای آزمایشاتی که فقط برای یک زیر مجموعه کوچک از جمعیت توصیه می شود ، بسیار شگفت آور است."

 

ویتامین D و سلامتی شما

ویتامین D, با نام مستعار ویتامین آفتاب است از آنجا که بدن شما پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب آن را تولید می کند  از مدتها قبل شناخته شده است. که با افزایش جذب کلسیم در بدن و فسفر به ساخت استخوان های قوی کمک می کند. اما از سال 2000, تحقیقات در مورد نقش ویتامین D در سایر شرایط سلامتی به سرعت گسترش یافت.

دکتر مانسون می گوید در حالی که حمایت جدی از نقش ویتامین D در سلامت استخوان ها وجود دارد, اما شواهدی مبنی بر جلوگیری از سایر شرایط سلامتی هنوز قطعی نیست. وی می گوید: "تحقیقات در مورد ویتامین D و مکمل کلسیم مخلوط شده است  به خصوص وقتی که آزمایش های بالینی تصادفی انجام می شود , به طور کلی ناامید کننده بوده است."

 

دکتر مانسون یکی از محققان اصلی آزمایش ویتامین D و امگا 3 (VITAL) است که اخیراً منتشر شده است (یک مطالعه بزرگ) (بیش از 25000 شرکت کننده در سراسر کشور). این مطالعه نشان داد افرادی که از مکمل ویتامین D استفاده می کنند میزان ضربان قلب, سکته مغزی یا سرطان را برایشان پایین نمی آورد. با این حال  در بین افرادی که بعداً به سرطان مبتلا شدند ، افرادی که حداقل دو سال مکمل ویتامین D مصرف می کردند , در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند25  درصد احتمال مرگ در اثر سرطانشان کمتر بود.

عواملی که ممکن است بر میزان ویتامین D شما تأثیر بگذارد

میزان ویتامین D شما عوامل زیادی را منعکس می کند.

 

مثلا: جایی که زندگی می کنید اگر در ایالت های شمالی زندگی می کنید (عرض جغرافیایی شمال 37 درجه) ، در معرض خطر کمبود ویتامین D هستید زیرا پوست شما ممکن است قادر به تولید ویتامین D از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ماه های زمستان نباشد.

 

سن شما

توانایی پوست شما در تولید ویتامین D با افزایش سن تغییر می کند. اگر بالای 65 سال سن دارید, فقط یک چهارم ویتامین D را به اندازه زمانی که  20 ساله بودید, تولید می کنید.

رنگ پوست شما

افرادی که پوست تیره دارند به طور معمول نسبت به افراد با پوست روشن تر ویتامین D کمتری دارند. آمریکایی های آفریقایی تبار به طور متوسط, تقریباً نیمی از ویتامین D در خون خود در مقایسه با آمریکایی های سفیدپوست دارند.

وزن شما

اگر شاخص توده بدنی بالای 30 باشد, ممکن است میزان ویتامین خون کمتری داشته باشد زیرا ویتامین D در چربی ذخیره می شود بنابراین در افرادی که چاقی دارند, کمتر ویتامین در خون گردش می کند جایی که بدن می تواند از ویتامین D استفاده کند.

 

غذاهایی که می خورید تعداد بسیار کمی از مواد غذایی به طور طبیعی حاوی ویتامین D هستند. دولت ایالات متحده در دهه 1930 یک برنامه غنی سازی ویتامین D را برای مقابله با یک بیماری تضعیف استخوان ناشی از کمبود ویتامین D  که در آن زمان یک مشکل اساسی برای سلامتی عمومی بود آغاز کرد. غلات صبحانه و برخی از انواع آب پرتقال نیز ممکن است تقویت کننده باشند, اما از نظر برند با هم متفاوت هستند. بنابراین میزان ویتامین D که از غذا دریافت می کنید بستگی به غذایی دارد که می خورید و چه مقدار شیر می نوشید.

شرایط خاص سلامتی.

در بین افرادی که بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده, بیماری کبدی یا فیبروز کیستیک دارند ممکن است در جذب ویتامین D مشکل داشته باشند که می تواند منجر به نقص شود.

دکتر مانسون می گوید, با وجود این که برخی از مطالعات بین سطح پایین ویتامین D خون و بیماری های مختلف ارتباطی پیدا کرده اند به طور قطعی اثبات نشده است که کمبود ویتامین D باعث بیماری می شود.

 

به عنوان مثال: فرد مبتلا به بیماری جدی ممکن است دچار کمبود ویتامین D باشد. دکتر مانسون می گوید اما این ممکن است در طی بیماری به وجود آمده باشد زیرا او مدت کمی را در بیرون از منزل می گذراند یا به دلیل اینکه فرد رژیم غذایی ضعیفی دارد که هر دو عامل خطر برای بسیاری از بیماری ها و همچنین کمبود هستند. مسئله دیگر این است که بیماری ها می توانند باعث التهاب شوند و این باعث کاهش میزان ویتامین D در خون می شود. چاقی که پیوندهای خاص خود با بسیاری از شرایط را دارد  همچنین می تواند میزان ویتامین D را در خون کاهش دهد زیرا بدن شما ویتامین را در بافت چربی ذخیره می کند و آن را از جریان خون خارج می کند و آزمایش هایی وجود داردکه نشان دهنده ی این مورد است. دکتر مانسون می گوید: "بنابراین ویتامین D پایین ممکن است یک علامت برای سایر شرایط باشد, اما لزوماً دلیل مستقیمی برای بیماری نیست."

 

دکتر مانسون می گوید علاوه بر این که بدانیم فقدان ویتامین D باعث بیماری می شود مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود مصرف یک مکمل می تواند این خطرات را کاهش دهد یا خیر.

در ادامه برای خواندن مقالات بیشتر درباره ی پروتئین ها و تاثیرات آنها می توانید در سایت زیب اندام ثبت نام کنید وبه بانک اطلاعاتی منحصر به فردی دسترسی پیدا کنید.

فواید و هشدارهای ویتامین D

اگرچه تحقیقات هنوز خطرناک است, اما برخی افراد از مصرف مکمل های ویتامین D به همراه مصرف کافی کلسیم برای ارتقاء سلامت استخوان خود بهره مند می شوند. اما آنها به مقادیر زیادی ویتامین D احتیاج ندارند. دکتر مانسون می گوید: "مقدار بیشتر ضرورتاً بهتر نیست. در حقیقت مقدار بیشتر می تواند بدتر شود." به عنوان مثال, یک مطالعه 2010 در JAMA نشان داد که مصرف دوزهای بسیار زیاد ویتامین D در زنان مسن با ریزش مو و شکستگی بیشتر همراه است.

 

بعلاوه مصرف مکمل حاوی ویتامین D بیش از حد در موارد نادر می تواند سمی باشد. این بیماری می تواند منجر به هیپرکلسمی(hypercalcemia) شود, شرایطی که کلسیم بیش از حد در خون ایجاد می شود, به طور بالقوه رسوباتی در شریان ها یا بافت های نرم ایجاد می شود. همچنین ممکن است زنان را به سنگ کلیه دردناک مستعد کند.

 

اگر شما از مکمل های ویتامین D استفاده می کنید, پس مصرفتان باید در حد اعتدال باشد. مصرف زیاد آن می تواند فواید ویتامین آفتاب را محدود کند.

ویتامین d

منابع غذایی منتخب ویتامین D

 

غذا

واحدهای بین المللی

ماهی قزل آلا ، خرد شده ، پخته شده ، 3 اونس

444

ماهی تن ، کنسرو شده در روغن ، تخلیه شده ، 3 اونس

229

ماهی ساردین ، کنسرو شده در روغن ، تخلیه شده ، 3 اونس

165

شیر ، بدون چربی ، غنی شده ، 8 اونس

116

آب پرتقال ، غنی شده ، 8 اونس

100

تخم مرغ ، کامل ، پخته ، خرد شده ، 1 عدد بزرگ

44

پنیر چدار ، 1 اونس

7

ماست ، طعمی غیر از شکلات ، 8 اونس

5

منبع: بانک اطلاعات ملی مواد مغذی USDA برای مرجع استاندارد.

برای مصرف ایمن مکمل های ویتامین D, بهتر است بعضی از دستورالعمل های ساده را رعایت کنید:

 

اگر از مکمل ویتامین D استفاده می کنید  احتمالاً به بیش از 600 تا 800 IU در روز نیاز ندارید, که برای بیشتر افراد کافی است. دکتر مانسون می گوید برخی از افراد ممکن است به دوز بالاتری نیاز داشته باشند  از جمله افرادی که اختلال سلامت استخوان دارند و افرادی که بیماری در جذب ویتامین D یا کلسیم دارند تداخل دارد. مگر در مواردی که پزشک توصیه کند از مصرف بیش از 4000 IU در روز, که حد بالایی درسطح ایمن محسوب می شود  خودداری کنید.

 

مواد غذایی را بیش از قرص ها انتخاب کنید. در صورت امکان بهتر است ویتامین D را از منابع غذایی به جای مکمل ها تهیه کنید. محصولات لبنی غنی شده (که مواد مغذی به مواد غذایی اضافه می کنند), ماهی های چرب و آفتاب را انتخاب کنید. قارچ که سرشار از ویتامین D است. FDA به لطف برچسب های جدید تغذیه ای که حاوی محتوای ویتامین D غذاها هستند.

 

به پزشک خود اطلاع دهید, دکتر مانسون می گوید: "بسیاری از افراد به تنهایی مکمل های پرمصرف را استفاده می کنند و ممکن است پزشکان حتی از آن آگاهی نداشته باشند." در مورد مصرف مکمل با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید مقداری که مصرف می کنید برای نیازهای شما مناسب است. اگر یک رژیم غذایی متعادل دارید, که به طور مرتب شامل منابع خوبی از ویتامین D است ممکن است به هیچ وجه به مکمل نیاز نداشته باشید.

ویتامینd

کلام آخر:

در این مقاله اطلاعات بسیار غنی ای از مصرف صحیح ویتامین D و عوارض مصارف بیش از اندازه ی آن توسط مکمل ها ارائه شده است که می تواند منبع بسیار ارزنده ای برای بسیاری از سوالات شما باشد.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
zibandam
coach online
ویتامین d
منابع غذایی ویتامین d
منبع ویتامین d
سلامتی
سلامت
بدن
تناسب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط