در حال بارگذاری ...

قهوه ممکن است به سلامت پوست شما کمک کند

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/01
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 168

قهوه ممکن است به سلامت پوست شما کمک کند

قهوه ممکن است به سلامت پوست شما کمک کند

سردبیر ارشد دانشکده, انتشارات بهداشت هاروارد

در اینجا یک خبر پزشکی را برای شما آورده ایم که ترکیبی از یک عادت رایج (نوشیدن قهوه) با یک بیماری پوستی رایج ((rosacea) آکنه روزاسه) را دارد و حتی در نهایت به پایان خوش می رسد.

 

(rosacea)  آکنه روزاسه چیست؟

آکنه روزاسه احتمالاً چیزی است که بارها دیده اید و نمی دانید چرا ایجاد شده یا شاید خودتان آن را داشته باشید و در پی یافتن علت و درمان آن راه های مختلفی را پیموده اید. این آکنه به صورت تغییر رنگ صورتی یا قرمز روی گونه هایی است که برخی از مردم به خصوص زنانی که بور هستند دارند.
بعضی اوقات برجستگی های کوچکی وجود دارد که ممکن است کمی شبیه به آکنه شوند. اگر به دقت نگاه کنید (البته بعد از اینکه خوب از او بپرسید و اجازه بگیرید) رگ های خونی ریز را دقیقاً زیر سطح پوست مشاهده خواهید کرد. در موارد شدیدتر ممکن است شامل چانه, پیشانی, بینی, گوش و سایر سطوح پوستی شود.
این ممکن است روی چشم ها, پلک ها تأثیر بگذارد و باعث ضخیم شدن پوست روی بینی شود.

 

ما نمی دانیم چه عواملی باعث ایجاد آکنه روزاسه می شود.
با این حال, نظریه هایی وجود دارد که حداقل یه نتایجی رسده است و گفته شد تا حدودی ممکن است یک بیماری ژنتیکی باشد, زیرا می تواند در خانواده ها به وجود بیاید و بدون هیچ دلیلی افراد به آن دچار شوند.
از آنجا که به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن درگیر التهاب آکنه روزاسه است و از آنجا که سایر شرایط خود ایمنی (مانند دیابت نوع 1 و اسکلروز متعدد(such as type 1 diabetes and multiple sclerosis)) ممکن است همراه با روزاسه باشد  عملکرد سیستم ایمنی غیر طبیعی ممکن است نقش داشته باشد.
داروها (مانند داروهای ضد التهابی موضعی(such as topical anti-inflammatory drugs)) و آنتی بیوتیک ها می توانند قرمزی و التهاب را کاهش دهند اما درمانی وجود ندارد. به نظر می رسد بسیاری از افراد با اصلاح  و تغییر رژیم غذایی خود می توانند نشانه های آکنه روزاسه را کاهش دهند تا از خوردن غذاهایی که باعث تحریک آن می شوند خودداری کنند.

 

آکنه روزاسه بیش از 14 میلیون نفر در ایالات متحده را درگیر خود کرده و به این ناهنجاری پوستی مبتلا هستند از جمله برخی افراد مشهور مانند بیل کلینتون(Bill Clinton) و مرحوم دایانا (late Diana), پرنسس ولز(Princess of Wales). و اگرچه آکنه روزاسه خطرناک نیست  می تواند تأثیر قابل توجهی روی زیبایی داشته باشد.
تصور می شود کافئین , قرار گرفتن در معرض آفتاب, غذاهای پرادویه و عوامل هورمونی می توانند رشد بیماری آکنه روزاسه را تحریک کرده یا یک بار آن را بدتر کنند و شرایط نامناسبی را از لحاظ پوستی ایجاد کند. با این حال, یک مطالعه ی جدید ارتباط بین کافئین وآکنه روزاسه را به چالش می کشد.

 

قهوه بیشتر, روزاسه کمتر؟

یک مطالعه ی جدید داده های بهداشتی را که از نظرسنجی های ارائه شده نزدیک به 83000 زن در طول یک دهه, تجزیه و تحلیل کرده است نشان داده است:

افرادی که چهار یا بیشتر فنجان قهوه در روز می نوشند­­­­­­­­­ به طور قابل توجهی کمتر از افرادی که قهوه کم نوشیدند یا اصلا قهوه نمی خوردند, علامتهای آکنه روزاسه را گزارش کردند.

کسانی که روزانه کمتر از چهار فنجان قهوه می نوشند احتمالاً آکنه روزاسه  کمتری دارند, اگرچه اثر محافظ آن نیز کوچکتر بود.

مصرف قهوه بدون کافئین با شیوع کمتر آکنه روزاسه مرتبط نبود

مصرف کافئین از سایر غذاها یا نوشیدنی ها (مانند شکلات یا چای) هیچ تاثیری در احتمال رشد آکنه روزاسه نداشته است.

برای مطالعه ی مقالات بیشتر در زمینه پوست و ناراحتی های پوستی می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و از بخش مقالات پاسخ پرسش های متداول خود را به دست بیاورید.

چرا این موضوع مهم است؟

قهوه ممکن است به سلامت پوست شما کمک کند

 نتایج از این مطالعه بیش از کل مشاهدات جالب است. اگر تحقیقات دیگر بتواند این یافته ها را تأیید کند می تواند به درک بهتری در مورد رشد و پیشروی آکنه روزاسه در برخی افراد و نه در دیگران منجر شود. از آنجا که تصور می شود التهاب ناشی از سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در آکنه روزاسه داشته باشد رسیدن به بینش در مورد پیشرفت این بیماری می تواند تا پیشرفت های دیگر اختلالات خود ایمنی گسترش یابد. سرانجام بسیاری از مبتلایان به آکنه روزاسه (یا سابقه خانوادگی این بیماری) که قهوه را دوست دارند, ممکن است به دلیل تصور گسترده این که قهوه باعث بدتر شدن آن می شود از مصرف آن جلوگیری کنند.
یافته های این مطالعه نشان می دهد که این کارشان درست نیست.

 

همیشه موارد احتیاط وجود دارد

مانند همه ی تحقیقات در مورد این نوع محدودیت هایی نیز باید در نظر گرفته شود.
به عنوان مثال:
 این مطالعه فقط زنان که اکثر آنها سفید پوست بودند را در نظر گرفت که تا حدودی نتایج را قابل تعمیم نمی کند و ما به مطالعات اضافی در مورد مردان و گروه های قومی مختلف دیگر نیاز داریم تا بدانیم که آیا این یافته ها در سطح گسترده هم درست است یا خیر.

این مطالعه با تکیه بر نظرسنجی های بهداشتی و خاطرات شرکت کنندگان در مورد تشخیص گذشته و رژیم غذایی است. چنین داده های نظرسنجی ممکن است همیشه دقیق نباشد.

بین مصرف قهوه بالاتر و خطر کمتر آکنه روزاسه پیوند وجود دارد اما نمی تواند تعیین کند که آیا مصرف قهوه در واقع باعث کاهش روزاسه شده است یا خیر؟ ممکن است عوامل دیگری در این میان درگیر بوده است که در نظر گرفته نشدند.

نکته آخر:

قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که به طور گسترده در کره زمین مصرف می شود  و همچنین یکی از نوشیدنی هایی است  که به خاطر عوامل زیادی بر روی آن مطالعه شده است. اگرچه ممکن است برای بعضی از افراد مشکلاتی از قبیل (مانند سوزش سر دل, لرزش یا تپش قلب) ایجاد کند این نوشیدنی باعث سرخوشی و لذت بردن میلیون ها نفر است. علاوه بر این, قهوه با تعدادی از مزایای سلامتی همراه است  از کاهش میزان دیابت نوع 2 و سرطان کبد گرفته تا طول عمر بیشتر را به همراه خواهد داشت. از این تحقیقات اخیر به نظر می رسد که می توانید پیشگیری احتمالی آکنه روزاسه را به این لیست اضافه کنید.

کلام آخر:

قهوه ممکن است به سلامت پوست شما کمک کند

نتایج تحقیقات هنوز در حال بررسی است تا به طور قطع نتایج مصرف قهوه را برای آکنه روزاسه بررسی کند و این مقاله صرفا نتیجه ی یکی از این تحقیقات در زمینه آکنه روزاسه را بیان کرده است. پیشنهاد می شود حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نامکرده و یا ازطریقوبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
zibandam
coach online
مرجع مقالات سلامتی
سلامتی
سلامت
قهوه
نوشیدنی گرم
پوست
سلامت پوست
آکنه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط