در حال بارگذاری ...

زیست شناسی، ساختار و عملکرد مو

دسته بندی:
نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/15
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 43

زیست شناسی، ساختار و عملکرد مو

مو بسیار پیچیده تر از آن است که به نظر می­رسد. به انتقال اطلاعات حسی کمک می­کند. به عنوان مانعی برای ذرات خارجی عمل می­کند. آن بخش مهمی از ظاهر است و هویت جنسیتی را ایجاد می­کند.
همچنین این تنها ساختار بدنی است که می­تواند بدون ایجاد زخم به طور کامل تجدید شود.
تقریباً در هر سطح بدن انسان مو وجود دارد. در اینجا یک مرور کلی از بیولوژی، ساختار و عملکرد آن ارائه شده است.

 

چگونه مو شکل می­گیرد

 

جنین در حال رشد همه فولیکول های مو خود را تا هفته 22 تشکیل می­دهد. در این زمان، 5 میلیون فولیکول روی بدن وجود دارد. یک میلیون از آن روی سر  و صد هزرارتای آن روی پوست هستند. این بیشترین تعداد فولیکول مو است که یک انسان تاکنون داشته است زیرا فولیکول ها در طول زندگی به رشد خود ادامه نمی دهند. هرچه پیرتر می­شویم، تراکم فولیکول های مو کاهش می­یابد.

آناتومی

 

یک نمودار آناتومی مو ممکن است ساده به نظر برسد، اما در واقع یکی از پیچیده ترین ساختارهای بدن است. مو از دو ساختار جداگانه تشکیل شده است: فولیکول مو، که در زیر پوست وجود دارد، ساقه مو، که موهایی است که ما می­بینیم.

فولیکول (پیاز)مو

 

فولیکول مو قسمت زنده مو است. این یک ساختار شبیه جوراب ساق بلند است که شامل سلول ها و بافت پیوندی است. پاپیلا در پایه فولیکول مو وجود دارد. این شامل رگ های خونی ریز (مویرگ) است که سلول ها را تغذیه می­کنند. فولیکول همچنین حاوی ماتریس میکروب است، جایی که سلول ها موهای جدیدی تولید می کنند.

پیاز مو شبیه به جوراب ساق بلند است که پاپیله و ماتریس میکروب را احاطه کرده است. توسط مویرگ ها تغذیه می شود. در پیاز مو سلولهای بنیادی وجود دارد که هر 23 تا 72 ساعت تقسیم می­شوند، سریعتر از سایر سلولهای بدن. همچنین حاوی هورمون هایی است که در مراحل مختلف زندگی مانند بلوغ، بر رشد و ساختار مو تأثیر می­گذارد.

فولیکول توسط یک غلاف داخلی و خارجی احاطه شده است که از رشد و توسعه ساقه مو محافظت می­کند. غلاف داخلی از زیر ساقه مو پیروی می­کند و درست قبل از باز شدن غده چربی پایان می­یابد. غلاف بیرونی تا رسیدن به غده چربی ادامه دارد. عضله پیلی آرکتور، دسته کوچک فیبر عضلانی، به غلاف بیرونی وصل شده است. وقتی عضله منقبض می­شود، باعث ایستادن موها می­شود. کیست مویی بیشتری در دوران بلوغ تولید میشود، به همین دلیل آکنه در سالهای نوجوانی شایع است. تولید کیست مویی با افزایش سن کاهش می­یابد و باعث خشک شدن پوست می­شود.

ساقه مو

بدنه مو و  موهایی که می­توانیم ببینیم  در واقع مرده است. این ترکیب از سه لایه کراتین و پروتئین سخت کننده تشکیل شده است.

در اینجا جزئیات بیشتری در مورد آن سه لایه ارائه شده است.

· لایه درونی: به این حالت مدولا گفته می­شود. بسته به نوع مو، مدولا همیشه وجود ندارد.

·  لایه میانی: به آن لایه رویی گفته می­شود که بیشتر شاخه مو را تشکیل می­دهد. هر دو لایه مدولا و رویی حاوی سلولهای رنگدانه ای هستند که وظیفه رنگ دادن به مو را بر عهده دارند.

· لایه بیرونی: به آن کوتیکول(پوشش مو) گفته می­شود که توسط ساقه های محکم بسته بندی شده در ساختار با هم تداخل دارند که شبیه ستون های سقف است. بسیاری از محصولات آرایش مو با صاف کردن ساختار آن، به دنبال شکل دادن به آن ها هستند.

چرخه رشد

زیست شناسی، ساختار و عملکرد مو

موهای روی پوست سر تقریباً نیم میلی متر در روز رشد می­کند  حدود 6 اینچ در سال. برخلاف سایر پستانداران، رشد و ریزش مو تصادفی است و فصلی یا چرخه ای نیست. موها همیشه در مراحل مختلف رشد بوده اند و در هر زمان معینی ریخته می­شوند. سه مرحله از رشد مو وجود دارد: آناژن ، کاتاژن و تلوژن.

• مرحله 1

 مرحله آناژن مرحله فعال یا رشد مو است. بیشتر موها به طور مداوم در حال رشد هستند و سه تا چهار سال در این مرحله می­گذرانند. موی جدید شکل می­گیرد و موهای را به سمت بالا و خارج از فولیکول فشار می­آورد. در طی این مرحله، موها تقریباً 1 سانتیمتر هر 28 روز رشد می­کنند. بعضی از افراد به دلیل داشتن مرحله آناژن کوتاه، در رشد موهای خود فراتر از طول مشخص مشکل دارند. در مقابل، افرادی که موهای خیلی بلندی دارند و در رشد مو مشکلی ندارند، فاز آناژن طولانی دارند. فاز آناژن برای مژه، ابرو و موهای ساق و بازو نیز بسیار کوتاه است - حدود 30 تا 45 روز - که توضیح می­دهد که چرا این موها خیلی کوتاهتر از موهای پوست سر هستند.

• مرحله 2

مرحله کاتاژن یک مرحله انتقالی است و 3٪ کل موها در هر زمان معین در این مرحله هستند. دو تا سه هفته طول می­کشد. در این مدت رشد کند می­شود و غلاف ریشه بیرونی منقبض شده و به ریشه مو متصل می­شود و چیزی را که به عنوان موی شناخته می­شود تشکیل می­دهد.

• مرحله 3

 مرحله تلوژن مرحله استراحت است که حدود سه ماه طول می­کشد و 10 تا 15 درصد کل موها را تشکیل میدهد. در طی این مرحله­، فولیکول مو در حالت استراحت قرار دارد و موها کاملاً تشکیل می­شوند. بیرون کشیدن مو در این مرحله، یک ماده سفت، خشک و سفید در ریشه را نشان می­دهد. بدن تقریباً 50 تا 100 موی پوست سر در روز ریخته می­شود.

 

چگونه شکل خود را می­گیرد

زیست شناسی، ساختار و عملکرد مو

 

برخی از افراد موهای فرفری پیچیده دارند، در حالی که برخی دیگر ضخیم، صاف و براق.  ظاهر طبیعی مو به شکل مو نسبت داده می­شود. مو مقدار فرهای طبیعی خود را دارد، با توجه به شکل مقطعی آن مشخص می­شود که موهای صاف کاملاً دایره ای شکل هستند. هرچه ساقه مو دایره ای تر باشد، موها محکم تر می­شوند.

اگر یک مو نیز میزان درخشندگی را تعیین کند، شکل آن مقطعی است. موهای محکم تر شفاف تر هستند زیرا کیست موجود در غده چربی می­تواند راحت تر به طرف مو حرکت کند

موهای شما می­توانند به مرور زمان با افزایش سن، رنگ، بافت و ضخامت خود را تغییر دهند (مکان آن می­تواند متغیر باشد  در بعضی از مناطق بیش از حد و در بعضی دیگر خیلی کم باشد).

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت verywellfit می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
زیباندام
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
مو
سالامتی
اطلاعات حسی
بیولوژی
فولیکول
ساقه مو
شاخه مو

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط