در حال بارگذاری ...

مبانی دیابت

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/05
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 168

دیابت

 

دیابت چیست؟ انواع دیابت را نام ببرید؟

دیابت ازجمله  بیماری هایی است که با هورمون انسولین مشکل ایجاد می کند. به طور معمول لوزالمعده (ارگانی در پشت معده) انسولین را آزاد می کند تا به بدن شما کمک کند  تا از قند و چربی غذایی که می خورید استفاده کند.

دیابت هنگامی رخ می دهد که یکی از موارد زیر رخ دهد:

 

·         هنگامی که لوزالمعده هیچ انسولینی تولید نمی کند

·         هنگامی که لوزالمعده انسولین بسیار کمی تولید می کند

·         وقتی بدن به انسولین پاسخ مناسبی ندهد, شرایطی به نام "مقاومت به انسولین"

 

دیابت یک بیماری مادام العمر است. تقریباً 18.2 میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و تقریبا یک سوم (یا تقریباً 5.2 میلیون نفر) این بیماری را دارند ولی از این بیماری غافل هستند. 41 میلیون نفر دیگر مبتلا به پیش دیابت هستند. هنوز هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد, افراد مبتلا به دیابت برای سالم ماندن باید بیماری خود را مدیریت کنند.

 

نقش انسولین در دیابت

 

درک اینکه چرا انسولین در دیابت مهم است ، کمک می کند تا درباره نحوه استفاده بدن از مواد غذایی برای انرژی بیشتر بدانید. بدن شما از میلیون ها سلول تشکیل شده است. برای ایجاد انرژی این سلول ها به شکلی بسیار ساده به غذا احتیاج دارند. هنگام خوردن یا نوشیدن  بسیاری از مواد غذایی شما به یک قند ساده به نام "گلوکز" تجزیه می شوند. سپس گلوکز از طریق جریان خون به سلول های بدن شما منتقل می شود و در آنجا می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز بدن شما را برای فعالیت های روزانه تأمین کند.

 

مقدار گلوکز موجود در جریان خون توسط هورمون انسولین تنظیم می شود. انسولین همیشه به مقدار کمی توسط لوزالمعده آزاد می شود. هنگامی که مقدار گلوکز خون شما تا حد معینی بالا می رود ، لوزالمعده انسولین بیشتری را برای فشار بیشتر گلوکز به سلول ها آزاد می کند. این باعث می شود سطح گلوکز خون شما (سطح قند خون) کاهش یابد.

 

برای جلوگیری از پایین آمدن سطح قند خون (کمبود قند خون یا قند خون پایین) ، بدن به شما علامت می دهد که بخورید وگلوکز را به سلول ها برسانید و یا مقداری گلوکز را از میزان ذخیره شده در کبد آزاد کنید.

 

بدن افراد مبتلا به دیابت انسولین تولید نمی کند و یا سلول های بدن آنها در برابر انسولین مقاوم است و منجر به قند زیاد در خون می شود که به آن قند خون می گویند.
طبق تعریف, دیابت به این صورت است که بعد از یک شب ناشتا (بدون خوردن چیزی) ، قند خون 126 میلی گرم در هر دسی لیتر (میلی گرم در لیتر) یا بیشتر باشد.

برای مطالعه ی مقالات بیشتر در رابطه با موضوعات مرتبط با تغذیه و یا سایر موضوعات دیگر می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و پاسخ سایر پرسش های خود را از بانک اطلاعاتی زیب اندام به دست بیاورید

انواع دیابت

 

·         دیابت نوع 1

 

دیابت نوع 1 به این دلیل رخ می دهد که سلول های تولید کننده انسولین لوزالمعده (به نام سلول های بتا) توسط سیستم ایمنی بدن از بین می روند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هیچ انسولینی تولید نمی کنند و برای کنترل قند خون باید از تزریق انسولین استفاده کنند.

 

دیابت نوع 1 بیشتر در افراد زیر 20 سال شروع می شود اما ممکن است در هر سنی بروز کند.

 

·         دیابت نوع 2

 

بر خلاف افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بدنشان انسولین تولید می کند. با این حال ، انسولینی که لوزالمعده آنها ترشح  می کند یا کافی نیست یا بدن در مقابل انسولین آنها مقاوم است. هنگامی که انسولین کافی وجود ندارد یا انسولین آنطور که باید استفاده نمی شود, گلوکز نمی تواند وارد سلول های بدن شود.و قند خون افزایش می یابد.

 

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است که تقریباً 18 میلیون آمریکایی را مبتلا می کند. در حالی که اکثر این موارد قابل پیشگیری است, علت اصلی بروز عوارض مربوط به دیابت مانند کوری, قطع عضو بدن و نارسایی مزمن کلیه که نیاز به دیالیز دارد,  برای افراد مسن و سالخورده اتفاق می افتد. دیابت نوع 2 معمولاً در افراد بالای 40 سال که اضافه وزن دارند  ایجاد می شود اما در افرادی که اضافه وزن ندارند هم می تواند بروز کند. گاهی اوقات به عنوان "دیابت پیری" شناخته می شود,  به دلیل افزایش چاقی در افراد جوان, دیابت نوع 2 بیشتر در کودکان چاق شروع شده است.

 

برخی افراد می توانند با کنترل وزن, امتحان رژیم غذایی و ورزش منظم, دیابت نوع 2 خود را کنترل کنند. ممکن است دیگران نیز نیاز به مصرف قرص داشته باشند که به بدن کمک می کند انسولین را بهتر استفاده کند یا تزریق انسولین را انجام بدهند.

 

اغلب پزشکان قادر به تشخیص احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 قبل از بروز علائم این بیماری هستند. معمولاً به این بیماری پیش دیابت گفته می شود, این حالت زمانی اتفاق می افتد که میزان قند خون فرد بالاتر از حد طبیعی باشد ، اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست.

 

دیابت بارداری

دیابت حاملگی در اثر بارداری ایجاد می شود. تغییرات هورمون در دوران بارداری می تواند بر توانایی انسولین در عملکرد صحیح ارگان های بدن تأثیر بگذارد. این بیماری تقریباً در 4٪ از بارداری ها رخ می دهد.

 

خانم های بارداری که خطر ابتلا به دیابت حاملگی در آن ها افزایش یافته است  درواقع افرادی هستند که بالای 25 سال سن دارند, قبل از بارداری وزن آنها از حالت وزنی طبیعی بالاتر است,  سابقه ی خانوادگی در دیابت دارند یا اسپانیایی ، سیاه پوست ، بومی آمریکا یا آسیایی هستند.

 

غربالگری دیابت حاملگی در دوران بارداری انجام می شود. در صورت عدم درمان دیابت حاملگی خطر عوارض را هم برای مادر و هم برای فرزند متولد نشده افزایش می دهد.

 

معمولاً میزان قند خون ظرف شش هفته پس از زایمان به حالت عادی برمی گردد. با این حال, زنانی که به دیابت حاملگی مبتلا شده اند  خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مراحل بعدی زندگی برای خودشان افزایش می دهند.

علائم دیابت

علائم دیابت چیست؟

علائم دیابت نوع 1 اغلب به طور ناگهانی رخ می دهد و می تواند شدید باشد.

آنها شامل موارد زیر هستند:

 

·         عطش را بش از اندازه می کند

·         افزایش گرسنگی (خصوصاً بعد از خوردن غذا)

·         دهان خشک می شود

·         تکرر ادرار

·         کاهش وزن غیر قابل توضیح (حتی اگر شما در حال خوردن هستید و احساس گرسنگی نمی کنید)

·         خستگی (احساس ضعف و خستگی)

·         تاری دید

·         تنفس با زحمت و سنگین

·         از دست دادن هوشیاری (نادر)

 

علائم دیابت نوع 2 ممکن است مشابه موارد ذکر شده در بالا باشد. در اکثر اوقات ، علائم یا پیشرفت خیلی تدریجی  در علائم فوق وجود ندارد.

 علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

·         زخم یا بریدگی خیلی آهسته بهبود می یابد

·         خارش پوست (معمولاً در ناحیه ی واژن یا کشاله ران)

·         عفونت های مخمر

·         افزایش وزن

·         تهوع یا سوزن شدن دست و پا

·         ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ

 

چگونه دیابت مدیریت می شود؟

در حال حاضر, دیابت قابل درمان نیست ، اما می توان آن را مدیریت و کنترل کرد.

اهداف مدیریت دیابت عبارتند از:

 

با متعادل کردن میزان مصرف مواد غذایی با دارو و فعالیت ورزشی منظم, میزان قند خون را تا حد ممکن نزدیک به حد طبیعی نگه دارید.

با جلوگیری از قندهای اضافه شده و نشاسته های فرآوری شده و با کاهش چربی های اشباع و کلسترول,  میزان کلسترول خون و تری گلیسیرید (لیپید) خون خود را در حد ممکن نزدیک به حد نرمال نگه دارید.

فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون شما نباید بالای 80/130 باشد.

 

 

مدیریت دیابت را با استفاده از:

 

·        برنامه ریزی آنچه شما می خورید و دنبال کردن یک برنامه غذایی متعادل

·        به طور منظم ورزش کنید

·        در صورت تجویز دارو ، و دستورالعمل های مربوط به نحوه و زمان مصرف آن را با دقت دنبال کنید

·        میزان قند و فشار خون شما در خانه به طور مداوم نظارت می شود

قرار ملاقات های خود را با ارائه دهندگان خدمات درمانی خود انجام دهید و آزمایشات آزمایشگاهی را طبق دستور پزشک انجام دهید

به یاد داشته باشید: کاری که هر روز در خانه انجام می دهید بیش از کاری که پزشک شما می تواند در طول معاینه انجام دهد ، بر قند خون شما تأثیر می گذارد.

مبانی دیابت

کلام آخر:

دیابت بیماری جدی است که باید به طور مداوم تحت نظر باشد و هم چنین یکی از روش های کمک کننده در این راه، ورزش های منظم است که می توانید در کنار خانواده ی متخصص زیب اندام و با کمک مربی های منحصر به فرد آن مسیر سلامت خود را ایمن طی کنید.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما  ثبت نام  کرده و یا ازطریق  وبلاگ ما  مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
مبانی دیابت
zibandam
coach online
morabi online
دیابت
قند
ورزش
انسولین
قند خون
دیابت نوع 2
دیابت بارداری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط