در حال بارگذاری ...

پیشرفت در درمان HIV

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/08
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 130

پیشرفت در درمان HIV

 

سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز کشنده ترین بیماری ناشی از ویروس نقص ایمنی بدن یا ویروس  HIVاست. از ابتدای اولین مستندات و تحقیقات که در سال 1981 انجام شد HIV / AIDS  علیرغم پیشرفت های جدی در راهبردهای درمانی ، به پایدارترین بیماری همه گیر تبدیل شده است.

 

HIV چیست؟

 

HIV ویروسی است که به نوع خاصی از گلبول های سفید به نام سلولهای CD4 + T حمله می کند و آنها را از بین می برد  که در مبارزه با عفونت ها نقش بسیار مهمی دارند. این اختلال در سیستم ایمنی بدن منجر به بروز عفونت های شدید فرصت طلب و حتی سرطان می شود.

این ویروس از طریق مایعات خاص بدن فرد آلوده به ویژه منی, خون و شیر مادر منتقل می شود. بدون درمان  افراد مبتلا به عفونت حاد HIV به تدریج می توانند به سمت پیشرفت ایدز که پیشرفته‌ترین و کشنده ترین مرحله عفونت HIV است پیشرفت کنند.

 

درمان عمومی برای HIV چیست؟

 

اگرچه هنوز درمان کاملی برای HIV وجود ندارد  اما با درمان مناسب می توان این بیماری را کنترل کرد. مبتلایان به HIV با درمان ضد ویروسی (ART) تحت درمان قرار می گیرند که در کاهش میزان ویروس در خون به حد غیر قابل تصوری بسیار مؤثر است.

افرادی که دقیقاً طبق تجویز ART پیروی می کنند می توانند به بار ویروس غیرشخصی دست یابند و به زندگی سالم و بدون خطر انتقال جنسی ویروس به شرکای خود ادامه دهند و دائم در هراس اینکه عزیز ترین شخص زندگیشان را به این بیماری منتقل کنند، نباشند.

برای مبتلایان به HIV  انجام دادن یک سری نکات پیش گیرانه و قرار گرفتن در معرض داروهای پیشگیری از انتقال این بیماری به سایرین و کنترل آن  در جلوگیری از انتقال HIV بسیار مؤثر است.

پیشرفت های اخیر در درمان HIV چیست؟

با توجه به پیشرفت چشمگیر در مدیریت HIV توس ART , تحقیقات امروزه عمدتاً با هدف تولید داروهای ضد ویروسی با اثرات طولانی مدت انجام شده است. بر خلاف داروهای موجود در حال حاضر با دوز روزانه  ی خاص  داروهای طولانی مدت برای آینده انتظار می رود که دوزهای دارو ها به صورت هفتگی, ماهانه و یا حتی کمتر تکرار شوند.

 

ART  با ماندگاری طولانی می تواند از فرمول های مختلفی استفاده کند از جمله قرص, تزریق یا کاشت باشد. همچنین  برای داشتن عوارض جانبی کمتری ، انتظار می رود چنین فرمولاسیون هایی روند درمان را بهبود بخشد و هزینه های مربوط به درمان را کاهش دهد.

 

یک رویکرد مهم دیگر تولید آنتی بادی های خنثی است که می تواند درمان HIV را از بسیاری جهات تسهیل کند. این آنتی بادی ها می توانند به طور مستقیم به ویروس متصل شده و از ورود آنها به سلول جلوگیری کنند. بنابراین با انجام دادن این کار شاهد ایجاد مانع در برابر پیشرفت این ویروس خواهیم بود..

 

 

علاوه بر این، آنها می توانند یک واکنش ایمنی در سلول های آلوده به HIV ایجاد کنند تا از کشته شدن ویروس اطمینان حاصل شود. از همه مهمتر  آنتی بادی با اتصال به یک بخش ویروسی کلیدی می تواند یک مجموعه را تشکیل دهد که می تواند پاسخ ایمنی مشابه واکسیناسیون را آغاز کند  که متعاقبا به توسعه ی ایمنی در مقابل برخوردهای ویروسی آینده کمک می کند.

 

مشابه ART که ترکیبی از داروها را شامل می شود, یک درمان مبتنی بر آنتی بادی باید ترکیبی از آنتی بادی های متعدد یا ترکیبی از داروها و آنتی بادی ها باشد. مطالعات انجام شده روی میمون ها نشان داده اند که ترکیبی از آنتی بادی های مکمل می توانند به طور موثر عفونت HIV را برای مدت طولانی سرکوب کنند.

اگرچه هنوز هیچ واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HIV در دسترس نیست  اما تولید واکسن های درمانی که می تواند به افراد آلوده از قبل اهدا شود  ادامه دارد. این واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی بدن, بدن را برای آمادگی و کسب توانایی در کنترل عفونت HIV برای مدت طولانی آماده می کنند.

همچنین تولید داروهای جدید برای روزانه معمول ART ادامه دارد. برخی از داروهایی که تحت بررسی قرار گرفته اند شامل مهارکننده های انتقال متن معکوس نوکلئوزید (مهار رونویسی HIV معکوس و جلوگیری از سنتز DNA  ) و مهار کننده های بلوغ (بلوغ ویروسی با هدف قرار دادن چرخه حیات HIV  ) هستند.

 

علاوه بر این  داروهای اتصال به پروتئین سطح ویروسی(gp120) برای مهار عفونت در سلول ایمنی با واسطه ی ویروس اچ آی وی و همچنین داروهایی که باعث مهار کپسید (پوسته پروتئین برای پوشاندن ژنوم ویروسی) می شوند در دست بررسی هستند.

آیا در مرحله توسعه بیماری HIV وجود دارد؟49b0f59f.jpg

 

تلاش های زیادی برای ایجاد درمان دائمی در مورد HIV انجام شده است. از میان آنها  بهترین آنها که پتانسیل بالاتری دارد تولید داروهایی است که می توانند با اتصال به یک دنباله خاص RNA ویروس  از تکثیر ویروس جلوگیری کنند. هدف اصلی این روش هدف قرار دادن مخزن HIV است که به شکل خفته در سلول ها باقی می ماند.

روش مهم دیگر تولید داروهایی است که می توانند ابتدا مخزن ویروسی خفته را فعال کرده و به دنبال آن کشتن ویروس توسط ART معمول انجام می شود. به طور مشابه  یک روش واکسنی مضاعف توسعه داده شده است  که در آن یکی از واکسن ها مخزن ویروسی را هدف قرار می دهد  در حالی که دیگری باعث تولید آنتی بادی هایی می شود که باعث تکثیر ویروس می شوند.

 

با این حال داروهای موجود در حال حاضر قادر به فعال سازی تنها 5٪ مخزن ویروسی هستند که مهمترین اشکال این روش است.

ایمونوتراپی HIV یک رویکرد مهم دیگر است که شامل فعال سازی واسطه ی مخزن ویروسی و القای واکسن ناشی از پاسخ ایمنی قوی HIV خاص می باشد. در این زمینه بیشترین و بهترین واکسن, واکسنی است که باعث تولید آنتی بادی در برابر پروتئین HIV  3S می شود , که دارای سلول های T اصلی هستند تا ویروس را به روشی مؤثرتر تشخیص دهند و از بین ببرند.

ویرایش ژن یکی دیگر از روشهای بالقوه است که جهش خاصی را در ژنوم انسان ایجاد می کند و باعث می شود آنها در برابر عفونت HIV مقاوم باشند. حدود 1٪ از جمعیت جهان که به طور طبیعی در برابر HIV مصون هستند  دارای این جهش هستند.

این جهش ژنتیکی باعث ایجاد پروتئین سطح سلول های ایمنی (CCR5) می شود که از نظر ساختاری با پروتئین wildtype متفاوت است. ویروس نمی تواند پروتئین تغییر یافته را به هم متصل کند. در نتیجه, ورود ویروس به سلول ایمنی غیر ممکن می شود و آن را آلوده می کند.

 

در آینده  چنین جهش هایی را می توان از طریق ابزار ویرایش ژن CRISPR-Cas9 به روش بسیار ساده تری معرفی کرد.

HIV چیست؟

کلام آخر:

ویروس اچ آی وی و یا همان عامل بیماری ایدز در حال حاظر قابل درمان کلی نیست اما روش های زیادی برای کنترل و مدیریت این بیماری بیان شده است که با مطالعه ی این مقاله می توانید، اطلاعات جامعی دراین باره کسب کنید.

Sources

  • Centers for Disease Control and Prevention. 2019. About HIV/AIDS. https://www.cdc.gov/hiv/basics/whatishiv.html
  • NIH. 2019. Future Directions for HIV Treatment Research. https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/future-hiv-treatment
  • Labiotech.eu. 2018. An HIV Cure by 2020? A Review of the Future of HIV Therapy.https://www.labiotech.eu/in-depth/hiv-cure-2020-research-review/

 

https://www.healthline.com/

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
پیشرفت در درمان HIV
درمان HIV
HIV چیست؟
ویروس اچ آی وی
مریضی جنسی
مبتلایان ایدز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط