در حال بارگذاری ...

کابوس بدنسازی یک زن (میزان استروژن )

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/06
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 93

 کابوس بدنسازی یک زن (میزان استروژن )

 

سطح استروژن زیر حد مجاز می­تواند یک کابوس برای زنان در هنگام ورزش در باشگاه باشد. بدانید که برای تنظیم طبیعی این هورمون ها می­توانید چه کاری انجام دهید.

استروژن ها به معنای سنتی هورمون های آنابولیک نیستند, اما مطالعات اخیر نشان می­دهد که آنها تأثیر گسترده ای بر توده عضلانی, قدرت و بهبودی در زنان دارند.

 

این دقیقاً به همین دلیل است که سطح زیر مطلوب استروژن می­تواند دلیل اصلی ضعف عضلات در زنان باشد و عملکرد آنها را در باشگاه مختل کند.

اما استروژن ها چگونه بر توده  ی عضلانی تأثیر می­گذارند؟ چه کسی در معرض خطر استروژن کم است؟ آیا راه حل موثری وجود دارد؟

علل احتمالی استروژن کم

 

شایع ترین علل پایین بودن میزان استروژن عبارتند از:

 

·         یائسگی

·         استرس مزمن یا شدید

·         عدم عملکرد درست تخمدان

·         بی اشتهایی

·         بیماری مزمن کلیه

 

بخاطر داشته باشید که یائسگی به طور متوسط ​​از حدود 47.5 سالگی شروع می­شود ولی به طور کلی و در یک استاندارد جهانی، یائسگی در اکثر خانم ها بین 50 تا 52 سالگی شروع می­شود.

 

با این حال, حدود 1٪ از زنان زیر 40 سال تجربه یائسگی زودرس را تجربه می­کنند. در این حالت درمان با استروژن ها یا فیتواستروژن ها بسیار توصیه می­شود زیرا داشتن سطح پایین استروژن در سنین پایین به طور قابل توجهی خطر طیف گسترده ای از بیماری ها و حتی مرگ زودهنگام را افزایش می­دهد.

 

فواید استروژن برای عملکرد بدنی در زنان

 

عملکرد زنان با استروژن

 

1.      از عضلات محافظت می­کند و باعث بهبودی می­شود

یكی از مهمترین مزایای استروژن در ماهیچه های اسكلتی این است كه برای بهبودی بسیار مفید است. طبق مطالعات، استروژن می­تواند:

 

·         آسیب های عضلانی مربوط به ورزش را کاهش می­دهد

·         التهاب عضلات بعد از ورزش را کاهش می­دهد

·         بازسازی ریز صدمات را سرعت بخشیده و به طور کلی بهبودی را در پی دارد

·         رشد مجدد توده عضلانی آتروفی را تقویت می­کند

 

به احتمال زیاد, استروژن تمام این کارها را با تثبیت غشای سلولهای عضلانی و عمل به عنوان آنتی اکسیدان انجام می­دهد. در نتیجه, بافت ماهیچه آسیب کمتری متحمل می­شود، بنابراین می­تواند بعد از ورزش سریع تر بهبود یابد.

 

2.      از رشد عضلات پشتیبانی می­کند

از نظر فنی, هیچ یک از استروژن های تولید شده در بدن هورمون آنابولیکی نیستند. علاوه بر این, آنها رشد عضلات را به طور مستقیم تقویت نمی­کنند (آنابولیسم).

 

با این حال, مطالعات اخیر نشان داده است که درمان جایگزینی هورمون استروژن (HRT) در زنان یائسه می تواند قدرت سیگنالینگ فاکتور رشد شبه انسولین-1 (IGF-1) را که یک هورمون آنابولیک است را افزایش دهد.

 

به همین دلیل استروژن درمانی یا فیتواستروژنهای طبیعی (جایگزین بی خطرتر) می­توانند برای جلوگیری از ریزش عضلات در خانمهای دارای استروژن کم موثر باشند.

 

3.      قدرت عضله را تقویت می­کند

اگرچه هورمونهای استروژن قدرت آنابولیکی زیادی ندارند اما مطالعات نیز تأیید کرده اند که ممکن است قدرت عضلات را بهبود ببخشند.

در اصل, استروژن به تقویت نیرویی که فیبرهای عضلانی (اکتین و میوزین) به یکدیگر وصل شوند کمک می­کند. هرچه ارتباط آنها قوی تر باشد، قدرت عضلانی در هنگام انقباض بیشتر می­شود!

 

همچنین, استروژن با مقابله با التهاب موضعی (از جمله درد عضله پس از ورزش) و تقویت بهبود بافت عضلانی آسیب دیده, قدرت عضلات را تقویت می­کند.

 

نحوه بازیابی سطح استروژن کم

در بعضی موارد، سطح پایین استروژن با پرداختن به شرایط اساسی قابل احیا است. به عنوان مثال, استراحت کافی برای مقابله با استرس مزمن احتمالاً تعادل استروژن را بهبود می­بخشد.

 

با این وجود در اکثر موارد دیگر، تنها راه حل واقعاً مشکل استروژن کم مصرف هورمون ها، معمولی یا طبیعی (فیتواستروژن ها) است.

 

برای نشان دادن اینکه این رویکرد چقدر مؤثر است، دانشمندان اثر جفت HRT را در جفت دوقلوهای همسان در سن 54 تا 62 سالگی مطالعه کردند. در هر جفت یکی از زنان HRT دریافت کرده که دوقلو دیگر هورمون دریافت نکردند. بعد از گذشت حدود 7 سال از مطالعه، تفاوت چشمگیر بود!

 

تمرین قدرتی زنان و استروژن

 

دوقلوهایHRT, به طور متوسط ​​نشان دادند:

 

·         سرعت پیاده روی 7٪ سریعتر

·         قدرت عضلات 16٪ بیشتر است

·         ماهیچه های بیشتر به طور کلی

·         چربی کمتری

 کابوس بدنسازی یک زن (میزان استروژن )

سایر مطالعات مشابه درباره تأثیر HRT بر عملکرد بدنی گزارش داد که زنان در:

 

·         افزایش اندازه ماهیچه ها

·         افزایش ارتفاع پرش عمودی

·         افزایش سرعت در حال اجرا

·         روبه­رو شدند

 

با این وجود هورمون درمانی معمولی نیاز به یک نسخه دارد، باید در همه زمان ها کنترل شود و حتی با عوارض جانبی همراه است که ارزش آن را به خاطر می­آورد مانند افزایش خطر سرطان پستان. در مورد گزینه های طبیعی چطور؟

 

منابع طبیعی استروژن ها

فیتواستروژن ها ترکیبات گیاهی هستند که عملکرد استروژن های انسان را تقلید می­کنند. آنها در اکثر موارد کاملاً طبیعی و بسیار ایمن تر از HRT معمولی هستند، به همین دلیل است که بسیاری از خانمها تصمیم می گیرند ابتدا آنها را برای کاهش علائم یائسگی امتحان کنند. حال به نظر می­رسد استفاده از فیتواستروژن ها برای حمایت از عملکرد بدنی در زنان نزدیک به 40 سال نیز ایده خوبی است!

 

در اینجا برخی از بهترین منابع غذایی فیتواستروژن های سالم ذکر شده است:

 

·         سویا

·         دانه کتان

·         دانه کنجد

·         میوه خشک شده

·         انواع توت ها (توت فرنگی ، زغال اخته)

·         انگور قرمز

·         جعفری

گزینه دیگر استفاده از محصولات موضعی فیتواستروژن مانند سرم و کرم است. در این حالت قسمت کوچکی از فیتواستروژن ها به جریان خون جذب می­شوند و به صورت سیستماتیک عمل می­کنند, اما سهم شیر به صورت موضعی روی پوست و ماهیچه ها تاثیر می­گذارد.

 

به عنوان مثال, گیاه تایلندی Pueraria Mirifica یکی از منابع طبیعی طبیعی فیتواستروژن هاست که دارای بیش از 17 ترکیب فعال است. اگر سرم پوستی را با Pueraria Mirifica قرار دهید، نه تنها هیدراتاسیون و خاصیت ارتجاعی پوست خود را تقویت می­کنید بلکه یک دوز مناسب از استروژن های طبیعی را به عضلات زیرین تحویل می­دهید تا از ریکاوری و قدرت آنها پشتیبانی کند.

 

هنگامی که روی سینه اعمال می­شود, کرم های موضعی پستان با Pueraria Mirifica حتی دارای یک مزیت دلپذیر هستند که تا حدودی باعث افزایش اندازه پستان و استحکام آنها می­شوند.

 

کلام نهایی

میزان استروژن یک عامل تا حد زیادی نادیده گرفته شده و کم ارزش است که بر قدرت، حجم عضلات و میزان ریکاوری بعد از ورزش زنان تأثیر می­گذارد، به خصوص در زنان نزدیک به 40 سالگی. اگر گمان می­کنید که سطح استروژن را در سطح مطلوب می­توانید داشته باشید می­توانید یک آزمایش ساده را انجام داده و با پزشک خود گفتگو کنید.

 

اگر آزمایشات مثبت شده اند و شما در واقع سطح استروژن پایینی دارید, عجله نکنید و بی خیال به جستجوی هرچه بیشتر استروژن در آنجا باشید. از آن گذشته، در حالی که استروژن برای ماهیچه ها و استخوان ها مفید است می­تواند برای تاندون ها و رباط ها تا حدودی مضر باشد زیرا در صورت وجود دوزهای زیاد, سفتی آنها را کاهش می­دهد.

 به عبارت دیگرشما باید فقط به منطقه مناسب برسید: نه خیلی زیاد, نه خیلی کم.

 

برای بازیابی استروژن, با اضافه کردن منابع طبیعی بیشتر فیتواستروژن ها به رژیم غذایی خود شروع کنید. سپس سعی کنید از یک محصول موضعی با فیتواستروژن ها استفاده کنید تا در صورت لزوم بهبودی عضلات مورد نظر را ترویج کنید. اگرچه شما می­توانید هر منبع از فیتواستروژن ها را برای آن ماده انتخاب کنید, Pueraria Mirifica احتمالاً بهترین راه برای رفتن است.

 

References

Perimenopause: From Research to Practice

Neuroprotection via Reduction in Stress: Altered Menstrual Patterns as a Marker for Stress and Implications for Long-Term Neurologic Health in Women

Premature ovarian insufficiency – hormone replacement therapy and management of long-term consequences

Endocrine Consequences of Anorexia Nervosa

Sex Hormone Status in Women With Chronic Kidney Disease: Survey of Nephrologists’ and Renal Allied Health Care Providers’ Perceptions

The Timing of the Age at Which Natural Menopause Occurs

 کابوس بدنسازی یک زن (میزان استروژن )

مقالات مرتبطی که شاید دوست داشته باشید مطالعه کنید:

هورمون استروژن چیست؟

کابوس بانوان ( استروژن کمتر از حد استاندارد) در بدنسازی

11ماده ی غذایی سرشار از استروژن

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما  ثبت نام  کرده و یا ازطریق  وبلاگ ما  مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مربی بدنسازی
zibandam
coach online
مرجع مقالات سلامتی
بدنسازی بانوان
بدنسازی بانوان با دمبل
زنان بدنساز
زن بدنساز
بدنسازی دختران
استروژن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط