در حال بارگذاری ...

4 فایده مورینگا برای مردان ، به علاوه اثرات جانبی

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/05/12
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 137

4 فایده مورینگا برای مردان ، به علاوه اثرات جانبی

مورینگا درختی است که به دلیل داشتن برگهای مغذی و خواس دارویی ارزش زیادی دارد.

 در شمال غربی هند ، تقریباً هر قسمت از گیاه از مدت ها قبل در داروهای گیاهی برای معالجه بیش از 300 بیماری مورد استفاده قرار گرفته است )منبع 1(Trusted.

به گفته این منبع, بسیاری از فواید مرتبط با مورینگا محدود به آزمایش لوله و آزمایش حیوانات است و بنابراین ممکن است به انسان تعمیم داده نشود.

با این وجود ، از بسیاری از مزایای سلامتی مورد مطالعه و امیدوار کننده گیاهان, چندین مورد ممکن است مخصوص آقایان باشد.

در اینجا 4 مزیت بالقوه مورینگا برای مردان و همچنین اطلاعاتی در مورد ایمنی و عوارض جانبی آن ارائه شده است.

1 . ممکن است سلامت پروستات را ارتقا بخشد.

دانه ها و برگ های مورینگا سرشار از ترکیبات حاوی گوگرد به نام گلوکوزینولات ها هستند که ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشند.

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که گلوکوزینولاتها از دانه های گیاه ممکن است رشد سلولهای سرطانی پروستات انسان را مهار کند.

همچنین گمانه زنی شده است که مورینگا می تواند به جلوگیری از هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) کمک کند. این حالت به طور معمول با افزایش سن در مردان شایع تر می شود و با بزرگ شدن پروستات مشخص می شود ، که می تواند ادرار را دشوار کند.

در یک مطالعه ،به موش ها قبل از تجویز تستوسترون، روزانه به مدت 4 هفته عصاره برگ مورینگا تزریق شد تا به واسطه آن  PBH دریافت کنند.

عصاره به طور معناداری باعث کاهش وزن پروستات شد.

علاوه بر این ، عصاره همچنین باعث کاهش سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات یعنی پروتئین تولید شده توسط غده پروستات می شود.
مقادیر بالای این آنتی ژن ممکن است نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

سرانجام ، این مطالعه همچنین نشان داد كه این گیاه، سطح تستوسترون را در موشهای تحت درمان كاهش می دهد. در انسان ، سطح تستوسترون پایین می تواند باعث کاهش فشار جنسی و عملکرد نعوظ ، منجر به از دست دادن توده عضلانی لاغر و ایجاد افسردگی شود.

این اثر کاهش دهنده تستوسترون همچنین می تواند در اثربخشی درمان جایگزینی تستوسترون در مردان با تستوسترون پایین تداخل ایجاد کند.

درنهایت, مطالعات بیشتری در انسان برای تعیین اینکه مورینگا تأثیرات مفیدی بر سلامت پروستات یا کاهش تستوسترون در مردان دارد، ضروری است.

 2. ممکن است اختلال نعوظ را کاهش دهد

اختلال در نعوظ (ED) ناتوانی در گرفتن یا نگه داشتن نعوظ است که به اندازه کافی برای رابطه جنسی عذاب آور است.

این بیماری معمولاً هنگامی رخ می دهد که مشکلی در جریان خون وجود داشته باشد ، که ممکن است ناشی از فشار خون بالا ، میزان بالای چربی در خون یا شرایط خاصی مانند دیابت باشد.

برگهای مورینگا حاوی ترکیبات گیاهی مفید بنام پلی فنول هستند که با افزایش تولید نیتریک اکسید و کاهش فشار خون ممکن است جریان خون را تقویت کنند.

از این گذشته, مطالعات انجام شده در موش صحرایی نشان داده است كه عصاره برگ و بذر گیاهان آنزیمهای اصلی مرتبط با ED را مهار می كند كه باعث افزایش گردش خون و كاهش تولید نیتریک اکسید می شود.

یک مطالعه همچنین نشان داد که عصاره بذر مورینگا عضله صاف را در آلت تناسلی موشهای سالم شل می­کند و باعث می شود جریان خون بیشتری به این منطقه منتقل شود. این عصاره همچنین ED را در موشهای مبتلا به دیابت کاهش داده است.

با این حال , تا به امروز هیچ مطالعه ای در مورد این موضوع در انسان انجام نشده است. بنابراین ، اگر اثرات مفید مورینگا بر ED در حیوانات به انسان تعمیم داده نشود می توان گفت ناشناخته است.

4 فایده مورینگا برای مردان ، به علاوه اثرات جانبی

3. ممکن است باروری را بهبود بخشد

تخمین زده می شود که مردان در حدود 40٪ از موارد دچار مشکلات ناباروری هستند که کاهش تولید اسپرم و مشکلات مربوط به تحرک اسپرم از مهمترین دلایل آن است.

برگها و دانه های مورینگا منبع عالی آنتی اکسیدان ها هستند, که ممکن است به مبارزه با آسیب اکسیداتیو که می­تواند در تولید اسپرم تداخل داشته یا به DNA اسپرم آسیب برساند ، کمک کند.

مطالعات انجام شده بر روی خرگوش ها نشان داده است که پودر برگ از گیاه مورینگا، به طور معناداری باعث افزایش حجم مایع منی و همچنین تعداد اسپرم و تحرک آن می شود.

مطالعات انجام شده در موش صحرایی نشان می دهد که خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره برگ مورینگا به طور معناداری باعث افزایش تعداد اسپرم می شود و حتی در مواردی بیضه ها دچار درد غیر قابل تحمل ناشی از آن شده اند.

از این گذشته ، مطالعات بر روی موش و خرگوش نشان داده است که این عصاره برگ ممکن است از از بین رفتن اسپرم ناشی از گرمای بیش از حد ، شیمی درمانی یا پرتوهای الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن های همراه جلوگیری کند.

در حالی که این نتایج امیدوار کننده است ، قبل از اینکه بتوان نتیجه گیری در مورد تأثیر مورینگا در بهبود باروری مردان انجام داد ، مطالعات در انسان مورد نیاز است.

4. ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد

دیابت نوع 2 شرایطی است که بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا نمی تواند به طور مؤثر از آن استفاده کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده شما ایجاد می شود و سطح قند خون را بعد از خوردن غذا کاهش می دهد.

این بیماری در مردان بیشتر از زنان شیوع دارد. این ممکن است به این دلیل باشد که مردان تمایل دارند چربی های مضر بیشتری را در ناحیه شکم خود ذخیره کنند - معروف به چربی احشایی - که باعث کاهش اثربخشی انسولین می شود ، بنابراین خطر دیابت را افزایش می دهد.

مطالعات متعددی در موشها و موشهای صحرایی با دیابت نشان داده است که عصاره های برگ و دانه مورینگا ممکن است سطح قند خون را با افزایش تولید انسولین یا جذب قند به داخل سلول کاهش دهند.

یک مطالعه در 10 فرد بزرگسال سالم نشان داد که مصرف 4 گرم پودر برگ مورینگا باعث افزایش ترشح انسولین می شود اما به میزان قابل توجهی روی قند خون تأثیر نمی گذارد.

در یک مطالعه دیگر ، به 10 فرد سالم و 17 فرد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 ، 20 گرم پودر برگ به همراه وعده غذایی داده شد. محققان دریافتند که این مکمل باعث افزایش قند خون بعد از غذا در مبتلایان به دیابت می شود اما در افراد بدون این بیماری همچین چیزی وجود ندارد.

محققان گزارش كردند كه اين دوز باعث طعم نامطبوعي شده است ، كه ممكن است بر قوام مصرف تأثير گذارد.

در حالی که این نتایج امیدوار کننده است ، قبل از هرگونه نتیجه گیری محکم در مورد اثربخشی مورینگا برای مدیریت دیابت نوع 2 ، مطالعات طولانی مدت و باکیفیت بیشتری لازم است که قطعا افراد بیشتری باید درگیر شوند.

خلاصه

پودر برگ مورینگا ممکن است باعث افزایش سطح قند خون بعد از غذا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شود. با این حال ، قبل از توصیه گیاه برای مدیریت این شرایط ، تحقیقات بیشتری لازم است.

البته سابقه ایمنی و نداشتن عوارض جانبی طولانی استفاده مورینگا در گیاهان دارویی و به عنوان غذا نشان می دهد که این گیاه احتمالاً بی خطر است.

مطالعات نشان داده است هیچ عوارض جانبی در افرادی که 50 گرم پودر برگ از گیاه به عنوان یک دوز یا 7 گرم روزانه به مدت 90 روز مصرف کرده اند ، گزارش نشده است.

اگرچه شواهد کافی در انسان وجود ندارد که نشان می دهد این گیاه می تواند از جنبه های مختلفی از سلامت مردان بهره مند شود ، اما هنوز هم بسیار مغذی است.

می توانید برگ مورینگا را به صورت پودر ، کپسول یا عصاره خریداری کنید. همچنین به عنوان یک چای گیاهی در انواع بدون طعم و طعم دار فروخته می شود.

اما ، مردانی که میزان تستوسترون را کاهش داده اند و یا داروهای فشار خون یا کنترل قند خون را مصرف می کنند ، باید قبل از مصرف این مکمل ها با دکتر یا مسئول مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند ، زیرا این گیاه ممکن است بر نحوه عملکرد این داروها تأثیر بگذارد

 

4 فایده مورینگا برای مردان ، به علاوه اثرات جانبی

برگ مورینگا با خطر و عوارض جانبی خیلی کم احتمالاً بی خطر است. هنوز مردانی که شرایط خاصی دارند و یا داروهای خاصی برای کنترل فشار خون بالا یا دیابت مصرف می کنند ، باید قبل از امتحان این مکمل های گیاهی با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنند.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
مرجع مقالات سلامتی
مورینگا
اختلال نعوظ
اسپرم
تولید اسپرم
مرد
مردان
پروستات

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط