در حال بارگذاری ...

همه چیز درباره حلقه هولاهوپ Hula Hoop

دسته بندی:
نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/02/27
مدت زمان مطالعه : دقیقه
تعداد بازدید : 92

 

هولاهوپ؛ حلقه ای که شما را خوش تیپ می کند

از آنجا که تمرین با حلقه هولاهوپ (Hula hoop) یکی از شادترین روش های تمرینی است گرایش به داشتن ورزش و بدنی زیبا با استفاده از این حلقه رو به افزایش است امروزه در بسیاری از باشگاه های ورزشی بخصوص باشگاه های ویژه بانوان و ایروبیک از حلقه لاغری برای رسیدن به بدنی خوش فرم ,شکمی صاف و سلامت عمومیبدن استفاده می شود.

حلقه مدرن hula در سال 1958 توسط Arthur K. "Spud" Melin و Richard Knerr اختراع شد ، اما کودکان و بزرگسالان در سراسر جهان با حلقه‌های گوناگون در طول تاریخ بازی کرده‌اند.

ازحلقه هولاهوپ (Hula hoop) می توان به عنوان یکی از موفق ترین محصولات تجاری تفریحی نام برد که در مدت زمان کوتاهی به موفقیت عظیمی دست یافت. امروزه از حلقه هولاهوپ صرفا به عنوان یک محصول تفریحی استفاده نمی شود! بلکه این حلقه ها بیشتر به عنوان محصولات ورزشی و لاغری مورد استفاده قرار می گیرند.

حلقه هولاهوپ ورزش مناسب برای از بین بردن چربی های شکم می باشد این ورزش برای قلب نیز مفید است. اگر چربی های شکمتان به سختی آب می شوند این ورزش مناسب ترین روش برای آب کردن آنها است .این ورزش نه تنها شکم بلکه سی عضله دیگر در بدن را نیز درگیر می کند عضله هایی همچون باسن ،شکم، مایل شکمی، کمر، ران ها، اندام های فوقانی و همچنین تحتانی را نیز درگیر می کند. شما با یک ساعت حلقه زدن حدود 400 کالری می سوزانید.

 

c04714ad.jpg

 

پیشینه استفاده از هولاهوپ

تاریخچه­ی حلقه هولاهوپ به هزاران سال به یونان قدیم برمی­گردد. از انواع بزرگتر و سنگین تر آن برای نوعی وزش به کارگرفته می­شد و امروزه به عنوان وسیله ای برای زیبایی اندام و برای لاغری و کاهش وزن به کار گرفته می­شود و حتی حلقه هولاهوپ را وارد ورزش هایی مثل یوگا و پیلاتس نیز کرده اند. اغلب کارکردن با حلقه را در کنار موزیک و وزش انجام می­دهند. ورزشکارانی که به شکل حرفه ای حلقه ی هولاهوپ می زنند از حلقه هایی به اندازه 94 تا 115 سانتی متر و سنگینی نیم تا تقریبا دو کیلوگرم استفاده می­کنند. استفاده از حلقه های هولاهوپ بزرگتر و سنگین تر آسان تر نیز هست و نیز باعث می­ شود میزان بیشتری انرژی مصرف کنید و کالری بسوزانید و تناسب اندام بهتر و لاغری سریع داشته باشید. حلقه زدن علاوه بر اینکه فعالیت بدنی به حساب می آید، باعث می شود ورزشکار به شوق بیاید و ناگفته نماند که با حلقه زدن به طور متوسط در هر ساعت 600 کالری خواهید سوزاند و اگر به صورت منظم این ورزش را انجام دهید در کنار یک رژیم غذایی سالم کاهش سایز کمر خواهید داشت.

اغلب کسانی که از ناحیه ی شکم قلقلکی بوده اند اعتراف می کنند که بعد از استفاده ی مکرر از هولاهوپ دیگر آن حساسیت به قلقلک را ندارند ، و این به آن برمی گردد به عضلات شکم آن ها که در اثر تنش با حلقه ورزیده تر می شود و دیگر شل و غیرفعال نیست . پس حلقه بزنید تا شکمی سفت داشته باشید !

حلقه زدن یک فعالیت هوازی است ، پس کالری می سوزاند !

اگر یک حلقه زن حرفه ای باشید ، می دانید که بعد از یک ربع حلقه زدن عرقتان در می آید ! ولی در عین حال آنقدر ضربان قلبتان بالا نرفته که نتوانید صحبت کنید ! این خبر خوبی برای آن هاست که به دنبال یک فعالیت هوازی هستند ؛ فعالیتی که فقط چربی بسوزاند و بس ! پس اگر گاهی وقت نمی کنید پیاده روی کنید ، یا هوا آلوده است ، به جای پیاده روی حلقه بزنید .

هر چه قدر قطر حلقه بزرگتر باشد ، راحت تر در کمرتان می چرخد . اگر تجربه کرده اید که نتوانسته اید حلقه بزنید و مداما حلقه می افتاده به این دلیل بوده که آن حلقه کوچک بوده است . امروزه حلقه ها در سایز های مختلف برای افراد مختلف تهیه می شوند و با مراجعه به یک فروشگاه لوازم ورزشی می توانید با راهنمایی گرفتن از فروشنده یک حلقه ی مناسب خود تهیه کنید . اگر از ما می شنوید ، از آن حلقه های سنگین و ژله ای بگیرید که زدنش سخت باشد ! شاید حتی اولش کمی احساس کنید که دارد به پوستتان آسیب می زند ! اما بعد از چندی می بینید حلقه زدن برایتان عادی شده و دیگر احساس درد در شکم و پهلوهای خود ندارید .

اکثر علاقه مندان به هولاهوپ تمایل دارند در کنار موسیقی با این حلقه کار کنند.

شورای ورزشی در ایالت متحده در مورد ویژگی های حلقه و کالری سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن با آن تحقیقات گسترده ای به عمل آورد برخی از زنان بین شانزده تا نود و پنج سال را انتخاب کرد که در زمینه حلقه زدن مبتدی یا حرفه ای بودند. هر یک از آن ها باید در مدت زمان سی و پنج دقیقه حلقه میزد هریک از این وسیله ها آنالیزر داشت و میزان اکسیژن و ضربان قلب را در هر یک دقیقه نشان میداد.

نتایج ورزش با هولاهوپ

محققین دریافتند که ورزش هولاهوپ می تواند هر دقیقه 7 کالری بسوزاند، و به همین ترتیب در نیم ساعت 210 کالری خواهد سوزاند. در هر دقیقه نیز قلب 151 بار می تپد.. میانگین اکسیژن مصرفی نیز 206 ml برحسب هر یک کیلوگرم وزن بدن در یک دقیقه بوده است.

بنابراین ورزش هولاهوپ انتخابی مفید برای رسید ن به تناسب اندام و لاغری محسوب می شود و تاثیر زیادی برزیبایی اندام علاقمندان میگذارد. با حرکات این ورزش تحرک و فعالیت بدنی شما افزایش پیدا میکند. و تعادل و انحراف آن نیز افزایش پیدا میکند.این روزش باعث تقویت ماهیچه های نواحی مختلف بدن از جمله ماهیچه های پشتی، شکم، بازوها و پاها خواهد شد. چون ورزشی ریتمیک است و در کنار موسیقی انجام می شود باعث تقویت روحیه و افزایش شادی شما خواهد شد.

ورزش با حلقه بهترین تمرین برای تمامی بدن و از بین برنده چربی های اطراف شکم است که می تواند منجر به باریک شدن کمر و فرم دهی به عضلات شکم کمک کند. با این حلقه به آسانی می توانید در منزل ورزش کنید. محققان معتقدند با ورزش هولاهوگ می توانید به از بین بردن چربی های اضافی بدنتان بپردازید، برخی چربی ها به سختی از بین می روند و به سلامتی قلب و عروق آسیب وارد میکنند.

محققین معتقدند حلقه هولاهوپ بیش از سی عضله در بدن را درگیر میکند از جمله می توانیم به عضله های اطراف شکم، مایل شکمی، پشتی، باسن و ران اشاره کنیم. طی بررسی های انجمن ورزش ایالات متحده یک ساعت ورزش هولاهوپ حدود چهارصد کیلوکالری انرژی می سوزاند.. و این مقدار در صورت درگیربودن نواحی فوقانی و تحتانی بدن در حین تمرین به بیش از ششصد کیلو کالری می رسد.

  • برای کودکان تا سن ده سالگی، اندازه کوچک هولاهوپ مناسب است.
  • 10تا14سال:برای‌ این رده سنی، اندازه متوسط مناسب است.
  • 14سال به بالا: اندازه بزرگ مناسب این رده سنی است.

 هولاهوپ نیز از نظر کاربرد انواع مختلفی دارد مانند:

  1. هولاهوپ اسفنجی
  2. هولاهوپ توپدار
  3. هولاهوپ مگنتی

و این تنوع در اندازه و کاربرد هولاهوپ به ورزشکار اجازه انتخاب می‌دهد که بر اساس سن ونیازش وسیله ورزشی مورد نظر خود را تهیه کند.

 

1bdf5550.jpg

 

نحوه استفاده از حلقه

افراد بسیاری وجود دارند که به علت عدم یادگیری نحوه استفاده صحیح از این حلقه قادر به استفاده از این وسیله نیستند و بعد از چند دور امتحان و عدم دست یابی به موفقیت حلقه را زمین گذاشته و از آن نا امید می شوند. اما در این بخش قصد داریم تا نحوه استفاده از حلقه هولاهوپ را به شما آموزش دهیم.

1. برای استفاده از حلقه لاغری لباس مناسب بپوشید

زمانی که قصد استفاده از هولاهوپ را دارید سعی کنید لباس ورزشی مناسبی بپوشید و از پوشیدن لباس های شل و گشاد خودداری کنید .از بستن دستبند ،ساعت و یا هر گونه وسیله ای که سبب گیر کردن حلقه به آن می شود خودداری کنید .در جایی بایستید که باز بوده و چرخش حلقه سبب برخورد با جسمی نشود.

2. نحوه گرفتن حلقه هولاهوپ را به درستی فراگیرید

اکنون حلقه هولاهوپ را بر روی زمین قرار دهید. حلقه ای انتخاب کنید که زمانی که در دور کمرتان قرار می دهید در قفسه سینه یا کمر قرار بگیرد.حلقه های بزرگتر به آرامی چرخش می یابند و به شما امکان می دهند تا زمان بیشتری برای تنظیم ریتم حلقه داشته باشید.

3. داخل حلقه بروید

اکنون می توانید داخل حلقه ای که بر روی زمین گذاشته بودید بروید و حلقه هولاهوپ را تا دور کمرتان بالا بیاورید.

4. موقعیت دستانتان را تثبیت کنید

اکنون دستانتان را به طرفین حلقه بگیرید موقعیت دستانتان را تثبیت کنید و دستانتان را در وضعیت راحتی قرار دهید.

5. حلقه را بگیرید

اکنون جهت حفظ تعادل یک گام به جلو بردارید و حلقه را دور کمرتان بگیرید.

6. موقعیت حلقه را در دور کمرتان تثبیت کنید

اکنون حلقه را با دو دست خود مطابق شکل بگیرید و حلقه را در یک سمت کمرتان نگهدارید.

7. حلقه هولاهوپ را بچرخانید

اکنون می توانید حلقه را بچرخانید اگر چپ دستید حلقه را در جهت عقربه های ساعت و در صورت راست دست بودن بر خلاف گردش عقربه های ساعت بچرخانید .شما باید سعی کنید با حرکت دادن کمر و شکم حلقه را در همان حال چرخش نگهدارید.

8. کمرتان را تکان دهید

اکنون شروع به حرکت کمر خود به صورت دورانی کنید. شکم خود را به سمت جلو بکشید تا حلقه در سراسر شکم شما حرکت کند. شما می توانید برای شروع کمر خود را در حلقه های کوچک چرخانده و هنگامی که حلقه به لبه سمت چپ شما نزدیک شد کمر را به سمت چپ و هنگامی که حلقه سمت راست کمرتان را لمس نمود کمرتان را به سمت راست بکشید . در نهایت شما خواهید توانست یک حرکت کامل برای پمپاژ تنه خود پیدا کنید.

9. چرخش حلقه را ادامه بدهید

چرخش حلقه را ادامه دهید. دور کمر خود را در یک حرکت دایره ای حرکت دهید و حلقه را در اطراف کمر خود مانند یک قطعه گرد و مدور دور بچرخانید. اگر حلقه زیر کمر شما پایین می آید یا حتی به زمین می افتد، حلقه کوچکتری را انتخاب کنید و دوباره امتحان کنید. وقتی حلقه به سمت پایین سقوط می کند، سعی کنید آن را در جهت دیگر چرخانید. اگرچه راست ها باید حلقه را خلاف عقربه ساعت و چپ ها در جهت عقربه های ساعت بچرخانند اما شما می توانید جهت مناسب و آسانی برای خود پیدا کنید .این جهت یابی توسط شما جهت اول یا در جریان برای شما نامیده می شود.

10. از سقوط حلقه تان نا امید نشده و مجددا تلاش کنید

اگر حلقه تان دائما به سمت پایین سقوط می کند حلقه را بردارید و هولاهوپ را مجددا دور کمرتان بچرخانید . شما می بایست این عمل را با حلقه های مختلف هولاهوپ انجام دهید تا خودتان ترفندهای لازم در این زمینه و موثر برای خودتان را فرا گیرید.

11. از انجام این ورزش لذت ببرید

اکنون که یاد گرفتید چگونه از این حلقه استفاده کنید توصیه می کنیم این ورزش را انجام دهید و از انجام این سرگرمی لذت ببرید .شما با استفاده از این ورزش به راحتی می توانید کالری سوزی و چربی سوزی کنید و با 12 چرخاندن این حلقه به دور کمرتان تنها سه بار در هفته به مدت نیم ساعت می توانید در انتهای ماه 7 و نیم تا 15,5 سانتی متر از عرض کمر خود را کم کنید.

12. چگونه از افتادن حلقه جلوگیری کنیم؟

برای اینکه از افتادن حلقه جلوگیری کنید می بایست زانوهایتان را به سمت حلقه بالا بیاورید و حلقه را به کمک انگشتانتان مجددا دور کمرتان بچرخانید .حرکات بدنتان را با حرکات حلقه تنظیم کنید تا از افتادن حلقه جلوگیری کنید.

استفاده از حلقه هولاهوپ میزان کالری بسیار زیادی را از بدن شما خواهد گرفت که این امر یکی از مهم ترین اصول رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن است. از جمله بهنرین ابزار مورد استفاده برای لاغری موضعی به ویژه شکم و کمر می توان به حلقه های لاغری اشاره کرد که تاثیر شگفت انگیزی در این زمینه دارند.

بعد از بررسی داده های به دست آمده، متوجه شدند که حلقه زدن باعث می شود تا فرد در هر دقیقه 7 کالری بسوزاند، که در طی 30 دقیقه 210 کالری می­شود. متوسط ضربان قلب در دقیقه 151 بار بود. متوسط مصرف اکسیژن 20٫6 میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دقیقه بود و فشار درک شده آن در مقیاس حدودا سخت قرار گرفته است.

پس حلقه­ هولاهوپ می­تواند شمارا در کاهش وزن و لاغری کمک کند و در زیبایی اندام شما نقش داشته باشد. همچنین با انجام حرکات مختلف با حلقه هولاهوپ می­توانید تمام بدن را حرکت دهید و تعادل بدنی و انعطاف بدنی خود را بالا ببرید، ماهیچه­ی پشتی، شکم، بازوها و پاها را قوی کنید. و حالت ریتمیک بودن حلقه زدن مخصوصا اگر همراه با موسیقی شاد مورد علاقتون باشه می تواند باعث آرامش روحی و شادی شما شود.

 

a0ccf944.jpg

 

خلاصه کلام:

این مقاله فقط جنبه ی آموزشی دارد نه چیز دیگری.

 

گردآوری شده توسط: علی اصغر دهقانی تفتی

تگ ها

zibandam
زیب اندام
سلامتی
تناسب اندام
چربی سوزی
لاغری
فیتنس
ورزش
بدنسازی
body building
fitness
fat loss
coach online
مربی انلاین
Hula Hoop
آیا حلقه زدن ضرر دارد
اموزش حلقه زدن
با حلقه زدن چقدر وزن کم میکنیم
چه حلقه ای برای لاغری مناسب است
علی اصغر دهقانی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط