در حال بارگذاری ...

اثرات بدنسازی بر فرم و سایز سینه در بانوان

دسته بندی ها:
نویسنده : amir chavosh تاریخ انتشار : 1399/01/11 تعداد بازدید : 160 مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

 

از جمله سوالات بسیار زیادی که خانم‌ها در مورد بدنسازی دارند اینست که آیا تمرینات بدنسازی روی سایز سینه‌ها تاثیر دارد یا خیر؟

بخش زیادی از حجم سینه بانوان را چربی تشکیل می‌دهد، شکل ویژه پستان‌ها و جایگاه مخصوصشان از طریق رباط‌های خاصی که بافت پستان‌ها را در بر گرفته و آن‌ها را حفاظت می‌کنند تعیین می‌شود. این رشته‌ها که به «رباط‌های کوپر» معروفند در دوره حاملگی و نیز کهولت سن، شل و یا کشیده می‌شوند و سبب آویزان شدن سینه‌ها می‌شود.

مهمترین نکته در مورد جذابیت سینه بانوان فقط سایز آن نیست بلکه خوش فرم بودن سینه‌ها است. توصیه ما این است که اگر از فرم سینه‌های خود راضی نیستید با تمرینات بدنسازی می‌توانید سینه‌هایی خوش فرم و سفت داشته باشید. اما تغییر در سایز سینه‌ها نیازمند برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و هدفند نیز هست.

توجه کنید که تغییر در سایز سینه‌ها مربوط به میزان ذخیره چربی موجود در آن است و تمرینات بدنسازی تنها عضلاتی که در زیر پستان‌ها قرار گرفته است را رشد خواهند داد که می‌تواند مقداری سینه‌ها را بزرگتر نشان دهد اما در خوش فرم کردن سینه‌ها بسیار اثرگذار است.

به طور کلی چربی‌های ذخیره شده در بدن (مردان یا زنان) به صورت موضعی از بین نمی‌رود یعنی بافت چربی به نسبت مشخصی از تمام اعضای بدن کم می ‌شود و نمی‎توانید فقط قسمت خاصی را لاغر کنید. مثلاً باور غلطی که عموم تصور می‌کنند با انجام تمرینات شکم یا پهلو چربی‌های شکم و پهلو از بین می‌رود! پس توجه کنید که اگر روی عضلات سینه کار کنید چربی‌های این ناحیه از بین نمی‌رود بلکه رژیم غذایی شما تعیین کننده کوچکتر شدن یا بزرگتر شدن سینه‌ها است و ورزش کردن فقط باعث می‌شود عضلات سینه بزرگتر و قویتر شود (عضله سینه از بافت چربی آن مجزا است) و در نتیجه بافت کلی سینه خوش فرم‌تر شود.

بهترین و مؤثرترین راه برای کاهش سایز سینه؛ انجام ورزش‌های هوازی است. چرا که این تمرینات موجب افزایش سوخت و ساز و کاهش چربی در بدن می‌شود. اما لازم است بدانید این تمرینات موجب کاهش چربی در کل بدن می‌شود، یعنی نباید انتظار داشت که این تمرینات فقط روی چربی سینه تأثیر داشته باشند. علاوه بر تمرینات هوازی، کار با وزنه و تمرینات بدنسازی هم بر روند کاهش وزن و فرم دادن به سینه‌ها تأثیر گذار خواهد بود. تمرینات با وزنه مثل انواع حرکات پرس سینه ،بالا سینه و قفسه سینه کمک زیادی به سفتی و خوش فرم شدن سینه‌ها می‌کند. اما نباید نقش رژیم غذایی صحیح را نادیده گرفت. چرا که کمیت و کیفیت تغذیه یعنی میزان خوردن و اینکه شما چه می‌خورید نیز بر کاهش و یا افزایش سایز سینه تأثیر دارد. اگر شما فقط به تمرینات ورزشی اکتفا کنید و از رژیم غذایی غافل شوید، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

پس نتیجه نهایی اینکه:

اگر سینه‌های کوچکی دارید می‌توانید با تمرینات بدنسازی و تغذیه مناسب پستان‌هایی خوش فرم و بزرگتر از قبل داشته باشید.

اما اگر سینه‌های شما بزرگ است و دچار افتادگی سینه هستید با تمرینات بدنسازی و تغذیه مناسب تنها می‌توانید آنها را کوچک‌تر و سفت‌تر کنید اما برای فرم دهی و سر بالا کردن سینه‌ها باید عمل جراحی را انتخاب کنید.

نکته مهم دیگر اینست که تنها به سایز و فرم سینه‌ها توجه نکنید چراکه داشتن شکمی صاف و کمری باریک می‌تواند هم سینه‌ها و هم باسن شما را بزرگتر و زیباتر نیز جلوه بدهد.

بزرگی و یا کوچکی سینه‌ها درست به مانند داشتن شکمی صاف و یا چاق می‌ماند اگر چه دلایل مختلفی مانند ژنتیک و وراثت مهم هستند اما مهمترین دلیل آن انتخاب است. اگر بیمار نیستید پس خوتان انتخاب کرده‌اید تا چاق باشید، لاغر باشید و سینه‌های کوچکی داشته باشید. نمی‌توان فقط با خوردن و خوابیدن شکمی صاف و سینه‌هایی خوش فرم داشت بلکه این ورزش و تمرینات بدنی است که از شما آنچه دوست دارید خواهد ساخت پس به بدنسازی به عنوان یک هنر بنگرید و آن را بیاموزید.

 

عوامل تاثیرگذار براندازه و فرم سینه خانم ها

داشتن بدنی خوش فرم زیبا و سفت آرزوی هر فردی در زندگی می باشد . از خانم ها گرفته تا آقایان و از جوانان گرفته تا افراد میانسال دوست دارند بدنشان شل و افتاده نباشد بلکه شکمی عضلانی و سینه ای سفت و برجسته داشته باشند. در این مقاله روی سخن ما با بانوان است . شاید سوال تمام بانوانی که به سلامتی و فرم ، شکل ، سایز و زیبایی اندام خود اهمیت می دهند این باشد چگونه به سینه های خود سایز ، فرم و شکل دهیم ؟ در جواب شما را به خواندن مطالب زیر دعوت می کنم

پروتئین : پروتئین یکی از ارکان اصلی برنامه غذایی انسانهاست. بدن انسان با استفاده از پروتئینهای دریافتی قادر به ساخت بافت جدید و افزایش ساخت ماهیچه خواهد بود. دریافت ناکافی پروتئین موجب میشود نه تنها بدن

نتواند بافت ماهیچه ای جدید ایجاد نماید بلکه ممکن است قسمتی از بافت ماهیچه ای را نیز از دست دهد.
تحقیقات نشان داده است دخترانی که در برنامه غذایی خود از مقادیر بالای پروتئین حیوانی و چربی استفاده می نمایند زودتر بالغ شده و مقادیر زیادتری استروژن آزاد در خون خود دارند.
در مقابل افزایش میزان دریافت غذاهای گیاهی موجب افزایش غلظت shbg یا گلوبولین چسبنده به هورمون **** می شود که در نتیجه این امر و چسبیدن shbg به استروژن ، غلظت میزان استروژن آزاد خون کاهش می یابد.
استروژن یکی از عوامل کمک کننده به رشد پستان هاست.

کلسترول : کلسترول نوعی چربی است که سلول های بدن شما را در ساخت دیواره سلولی قوی تر یاری می نماید. این ترکیب در داخل سلول ها به هورمون های استروئیدی از جمله استروژن تبدیل می شود. بدیهی است محدودیت دریافت کلسترول که در نتیجه کاهش میزان دریافت غذاهای حیوانی رخ می دهد نهایتا می تواند بدن را از ساخت ماهیچههای جدید از جمله ماهیچه برای پستان بازدارد.
کلسترول برای عملکرد مناسب در بدن نیازمند هورمون تیروئیدی t3 است. کمبود t3 می تواند منجر به افزایش کلسترول غیر قابل استفاده در خون فرد گردد. در این دسته از افراد اگر چه کلسترول خون بالاست اما بکار تولید هورمون استروژن نمی آید. به همین دلیل تجربه نشان داده است خانم های مبتلا به کم کاری تیروئید برای بازگرداندن فرم ماهیچه و پستان های خود و موفقیت در کاهش کلسترول خون نیازمند به درمان دارویی بیماری کم کاری تیروئید شان هستند.

چربی : بدن خانم ها به گونه ای طراحی شده است که چربی های اضافه خود را در قسمت پائین تنه ذخیره نماید. این امر به حفاظت از اندام های تناسلی خانم ها کمک می کند. هنگامی که چربی لازم در قسمت پائین تنه ذخیره گشت مقداری از آن نیز برای زیبایی در پستان ها ذخیره می شوند.
هنگام رژیم گرفتن ، بدن در حالت گرسنگی قرار می گیرد و حالتی اضطراری پدید می آید که بدن را مجبور به استفاده از ذخایر و اندوخته های خود می کند. از آنجایی که در چنین حالتی همچنان حفاظت از اندام های تناسلی مهم تر از زیبایی پستان هاست بدیهی است که چربی پستان ها نیز سریع تر از دست برود.
– تنها زمانی که ارزش پستان ها بیش از حفاظت از اندام ها تناسلی است ایام شیردهی می باشد و به همین دلیل است که بعد از شیردهی خانم ها احساس می کنند لازم است از سوتین های بزرگتری استفاده نمایند.

محرک ها : محرک هایی مانند قهوه و طیف وسیعی از داروهای رژیمی می توانند اثرات نامطلوبی در کیفیت پستان های شما داشته باشند. بعضی از محرک ها با تاثیر بر غدد فوق کلیوی ترشح نوراپی نفرین را افزایش می دهند. این محرک ها گیرنده هایی را در سلول های چربی فعال می نمایند که موجب تسریع سرعت سوخت چربی ها به عنوان منبع انرژی می شوند. همچنین محرک ها ترشح ترکیبی شیمیایی به نام دوپامین را افزایش می دهند. ترشح این ماده شیمیایی عصبی یا نوروکمیکال به خودی خود بد نیست اما می تواند منجر به کاهش اثر پرولاکتین شود. پرولاکتین هورمونی است که می تواند منجر به رشد بهتر پستانها گردد.

کربوهیدرات ها : هورمون رشد می تواند منجر به ترشح هورمون رشد شبه انسولینی یا igf شود. بیشترین میزان هورمون رشد بدن انسان در طول خواب و بعد از ورزش تولید می شود. استفاده از کربوهیدرات ها می تواند میزان ترشح هورمون رشد و igf را کاهش دهد. به همین دلیل خانم های که قصد دارند اندازه و سایز پستان خود را افزایش دهند نباید قبل از خواب و قبل و بعد از ورزش کربوهیدرات مصرف نمایند.

خواب : بیشترین میزات ترشح هورمون رشد در بدن انسان مربوط به زمان خواب است. به همین دلیل به کودکان توصیه می شود که به میزان کافی استراحت نمایند. تحقیقات نشان می دهد میزان ترشح هورمون رشد در بزرگسالانی که رشد شان متوقف شده نیز در 90 دقیقه اول خواب به بیشترین حد خود می رسد. همانطور که قبلا توضیح داده شد مصرف کربوهیدرات قبل از خواب می تواند میزان ترشح هورمون رشد را کاهش دهد اما مصرف پروتئین می تواند این میزان را افزایش دهد.

ماساژ : ماساژ در دو سطح می تواند شما را یاری نماید. ابتدا باید از ماساژ کلی و آرام استفاده نمود . این ماساژ می تواند منجر به افزایش میزان خون رسانی و رسیدن مواد مغذی لازم برایر شد به سینه های شما شود.
مرحله دوم ماساژ نوک و هاله قهوه ای پستان است که می تواند منجر به افزایش پرولاکتین شود. پرولاکتین همان هورمونی است که در اواخر ودران باردار و در طول دوران شیردهی موجب افزایش اندازه پستان های شما می شود.
لازم نیست زمان زیادی را صرف این گونه ماساژ ها نمایید. تنها چند دقیقه کافی است.

حرارت : حرارت می تواند با افزایش فعالیت آنزیم آروماتاز میزان تبدیل هورمون تستوسترون به استروژن را افزایش دهد. سرد بودن بدن – مانند آنچه در خانم های مبتلا به کم کاری تیروئید شایع است – می تواند موفقیت برنامه افزایش سایز پستان ها را تحت تاثیر قرار دهد.
دقت کنید در استفاده از گرما و حرارت زیاده روی نشود زیرا حرارت زیاد علاوه بر آنکه می تواند آنزیم آروماتاز را از بین ببرد این توانایی را دارد تا شما را متقاعد نماید که داشتن پستان هایی کوچک خیلی بهتر از داشتن پستان هایی بزرگ اما با پوستی سوخته و خراب است.

استرس : استرس ، ترس و هیجان میزان ترشح هورمون کورتیزول را افزایش می دهد. افزایش کورتیزول موجب از دست رفتن و تحلیل عضلات و ایجاد چربی در اطراف اندام های داخلی می گردد. عصبانیت و تحریک پذیری ترشح آدرنالین را نیز افزایش می دهد که همانطور که می دانید و قبلا هم توضیح داده شد نتیجه ای جز استفاده از چربی ها به عنوان منبع انرژی نخواهد داشت.

گرد آوری شده توسط:امیرمحمدچاووش یزدی

تگ ها

بدنسازی
پرورش اندام
زیب اندام
zibandam

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط