در حال بارگذاری ...

سوماتروپین چیست

دسته بندی:
نویسنده : ادمین اصلی
تاریخ انتشار : 1399/05/07
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 146

سوماتروپین نوعی هورمون رشد در بدن انسان بوده که برای رشد استخوان ها و عضلات بسیار حیاتی می باشد. از آمپول سوما برای درمان نارسایی رشد در کودکان و بزرگسالانی که فاقد هورمون رشد طبیعی هستند، استفاده می­شود. این موضوع شامل افرادی نیز می شود که به دلیل ابتلا به سندرم نونان، سندرم تونر₻از بدو تولد قد آن ها رشد نکرده است. آمپول سوما در بزرگسالان برای درمان سندرم روده کوچک و یا جلوگیری از کاهش وزن ناگهانی ناشی از بیماری ایدز نیز استفاده می شود. در ادامه با عوارض سوماتروپین نیز آشنا خواهید شد.

اولین استفاده موفقیت آمیز از هورمون رشد انسانی در سال 1958 انجام شد. در آن زمان GH از هیپوفیز استخوان انسان استخراج می شد. هورمون رشد استخراج شده برای درمان های مختلفی موفق بوده است ، با این حال در سال 1985 سازمان FDA استفاده از آن را به دلیل معایب غیر بهداشتی منع کرد. پس از مدت زمان کوتاهی هورمون رشد مصنوعی انسان معرفی شد. این هورمون به اندازه هورمون HGH طبیعی نبود. تنها فرق آن ها در یک مولکول بود. یک سال بعد، یک شرکت دیگر HGH خالص را تولید کرد. یک هورمون رشد واقعی 191 آمینو اسید پس مانده را حمل می­کند. هورمون رشد سنتز شده که همانند هورمون رشد طبیعی تولید شده HGH بود ، سوماتروپین نامگذاری شد.

 1. اکنون می­دانیم سوما چیست. سوماتروپین یک هورمون پپتید است که رشد در سطح سلولی را تحریک می­کند. هورمون GH باعث تحریک تولید و بازسازی سلولی در بدن انسان می شود. استفاده از هورمون رشد سنتز شده ، در طیف وسیعی از قسمت های مختلف بدن تاثیر گذاشته و می تواند منجر به بهبود وضعیت کلی بدن گردد. با این حال ورزشکاران به ندرت از آمپول سوما به تنهایی استفاده می کنند و نتایج مطلوب با ترکیب HGH و استروئید آنابولیک آندروژنی به دست می آید. ترکیب استروئید و سوماتروپین بسیار ایده آل است. سوماتروپین قابلیت بهبود ریکاوری را دارد.
 2. ریکاوری سریع تر به ورزشکار کمک می کند تا بیشتر و سخت تر تمرین کند. یک تاثیر مهم دیگر هورمون رشد طبیعی ، اثر آن در متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن است. این تاثیر برای بدنسازان بسیار حائز اهمیت است. HGH کمک می کند تا در دوره استراحت ( خارج از فصل ) چربی کمتری به دست آورید و حتی مهم تر از آن ، باعث افزایش سرعت چربی سوزی و هم زمان حفظ توده های عضلانی می­گردد.
 3. سوماتروپین با هورمون مهم دیگری به نام انسولین، مانند عامل رشد-1 (IGF-1) که یکی از هورمون های اصلی است که تقریبا در هر سلول بدن انسان تاثیر می گذارد، در ارتباط می باشد. افزایش سطح GH منجر به افزایش سطح IGF-1 در بدن می گردد.
 4. افزایش سن و ورود به کهن‌ سالی و بزرگسالی زنگ خطری برای کاهش هورمون رشد در بدن و بروز بیماری‌ های مختلفی همچون سکته‌ قلبی و گرفتگی عروق است.
 5. مطالعات متعدد نشان داده است که کاهش تولید هورمون رشد رابطه مستقیم با افزایش احتمال بروز سکته قلبی دارد. بیمارانی که هورمون رشد کافی ندارند، غلظت تری گلیسیرید و گرفتگی عروق بیشتری داشته اند. لذا مصرف هورمون رشد به صورت دارویی می‌ تواند به میزان قابل توجهی برای جلوگیری از بیماری‌ های قلبی و عروقی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

عوارض کمبود هورمون رشد

 • افزایشش تولید هورمون رشد، همان‌طور که در افراد مبتلا به اکرومگالی شاهد هستید منجر به بروز رشد بی‌رویه بافت‌ها و مشکلاتی به مانند مقاومت بدن در برابر انسولین و ضعف عضلانی می‌شود.
 • اختلال در ترشح هورمون رشد در کودکی به وجود می‌آید و در پی آن بیماری‌هایی به مانند گیتیزیم هیپوفیز یا پدیده غول‌پیکری به وجود می‌آید. غول‌پیکری در افراد مشهوری به مانند آندره گایتان کشتی‌گیر غول‌پیکر دیده می‌شد. این بیماری تا مرگ همچنان ادامه پیدا می‌کند و راه درمان قطعی وجود ندارد.
 • همان‌طور که ترشح بیش از حد هورمون رشد یا سوماتروپین برای بدن مشکل‌ساز است، ترشح کم آن به واسطه مشکلات مادرزادی نیز موجب بروز اختلالاتی به مانند کوتوله شدن در کودکی می‌شود. البته کاهش تولید سوماتروپین در دوران بزرگسالی نیز باعث کاهش توده‌های عضلانی، کیفیت زندگی و انرژی بدن می‌شود.
 • افزودن مکمل‌های هورمون رشد به رژیم غذایی افرادی که دچار مشکلات کمبود سوماتروپین بودند نتایج امیدوارکننده‌ای در مورد کاهش وزن چربی‌ها، افزایش بافت ماهیچه، تراکم استخوانی بهتر، کاهش عوامل سکته قلبی و افزایش سلامت روانی به دنبال داشت.

موارد مصرف سوماتروپین

استفاده از سوماتروپین موجب عضله سازی و همچنین تقویت قوای جنسی حتی در سنین بالا می‌شود.

بدنسازان در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک عضلانی از این هورمون استفاده میکنند. این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیز دارد.

سوماتروپین‌ در درمان‌کوتاه‌ قدی‌ ناشی‌ از کمبود هورمون‌ رشد ازجمله‌ کوتاه‌ قدی‌ در سندروم‌ ترنر نیز به‌کار می‌رود. اگر فردی با اختلالات این هورمون رو به رو شود رشد طبیعی نخواهد داشت و پزشکان غدد با تزریق این هورمون باعث تحریک و رشد عضلات بدن فرد می‌شوند و تراکم استخوان‌ها را بالا می‌برند.

مکانیسم‌ اثر سوماتروپین در بدن

هورمون‌ رشد یکی‌ ازهورمون‌های‌ هیپوفیز قدامی‌ می‌باشد. نیمه‌ عمر مصرف‌ دارو به‌ دنبال‌ تزریق‌ داخل‌ وریدی‌ 20-30 دقیقه‌ و پس‌ از تزریق‌ داخل‌ عضلانی‌ یا زیرجلدی‌ حدود 3-5 ساعت‌ است‌. طول‌اثر دارو 12-48 ساعت‌ است‌. متابولیسم‌دارو کبدی‌ و دفع‌ آن‌ از طریق‌ صفرامی‌باشد.

موارد احتیاط و ممنوعیت استفاده از سوما(سوماتروپین)

استفاده از سوماتروپین به افراد مبتدی و افرادی که زیر 18 سال هستند به هیچ وجه توصیه نمیشود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن می‌شود.

سوماتروپین در هیپوتیروئیدیسم ‌درمان‌ نشده‌ یا تومورهای‌ بدخیم‌ به خصوصŠ تومور داخل‌ جمجمه‌ای‌ که‌به‌طور فعال‌ در 12 ماه‌ گذشته‌ رشد کرده‌باشد نباید مصرف‌ شود.

مصرف سوماتروپین در افراد مبتلا به‌ دیابت‌ ممکن‌ است‌ تنظیم‌ مقدار مصرف‌ داروی‌ ضد دیابت ‌بخواهد.

به دلیل قیمت بسیار بالای سوماتروپین انواع تقلبی آن در بازار به خصوص ایران بسیار زاید شده که می‌تواند بسیار خطرناک و آسیب رسان باشد.

شرایط نگهداری سوماتروپین بسیار حائز اهمیت است و باید در دمای خنک و مشخص شده نگه داری شود و سریع مورد استفاده قرار بگیرد.

سوماتروپین و بدنسازی

به زودی بدن‌سازان متوجه شدند که با افزودن سوماتروپین به رژیم دارویی خود می‌توانند رشد عضلانی و حجم عضلات بیشتری تجربه کنند. از این رو شروع به مصرف این ماده به عنوان حجم دهنده عضلات کردند. اندام‌هایی که در دهه 70 و 80 میلادی از بدن‌سازان دیده می‌شود همگی حاکی از مصرف سوماتروپین و هورمون رشد برای رسیدن به اندامی تراشیده و کاملاً ورزیده است.

با گسترش روزانه سوماتروپین به عنوان مکمل دارویی در بین ورزشکاران نظرات متفاوتی در مورد آن شکل گرفت. عده‌ای آن را کاملاً خطرناک می‌خواندند و برخی دیگر مصرف آن را به همراه عوارض می‌دانستند. با این وجود اکثر کسانی که آن را مصرف می‌کردند از اثراتش راضی بودند.

می‌توان گفت از زمانی که هورمون رشد به رژیم دارویی ورزشکاران اضافه شد، شبهات زیادی برای استفاده کردن از سوماتروپین نیز همراه آن بود که امروز ما در جیمیتو به برخی از آن‌ها پاسخ خواهیم داد؛ اما ابتدا به سراغ علی امینی، یکی از بدن‌سازان مشهور خواهیم رفت تا نظر او در مورد مصرف سوماتروپین را بدانیم.

فواید مصرف سوماتروپین

مصرف سوماتروپین نمی‌تواند معجزه کند. با این وجود می‌توان از آن به عنوان افزایش دهنده بازده حرکات ورزشی استفاده کرد؛ اما باید در نظر داشت که مصرف سوماتروپین بدون برنامه و زمان هیچ فایده‌ای برای بدن‌ساز ندارد و اغلب کسانی که خودسرانه از آن استفاده می‌کنند با این مشکل مواجه‌اند. فواید مصرف هورمون رشد را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

افزایش قدرت عضلانی

مصرف سوماتروپین به عنوان عاملی برای افزایش قدرت عضلانی به واسطه افزایش تولید کلاژن در بدن شناخته شده است. کلاژن باعث تحریک عضلات استخوانی و تاندون‌ها و در نتیجه بهبود قدرت آن‌ها می‌شود. از جمله ویژگی‌هایی که ورزشکاران از آن به عنوان دلیل مصرف سوماتروپین یاد می‌کنند، افزایش قدرت عضلانی است.

بر اساس مطالعاتی که روی انسان انجام گرفته است، تزریق و دریافت هورمون رشد به صورت مصنوعی نیز موجب بهبود قدرت عضلانی در مقابل کسانی که آن را دریافت نکرده‌اند می‌شود. مصرف و دریافت هورمون رشد در کسانی که به طور طبیعی با مشکل کمبود ترشح هورمون رشد متولد شده‌اند، نشان داد که درمان طولانی مدت با تزریق سوماتروپین موجب بهبود قدرت عضلانی و افزایش عملکرد ورزشکاران نسبت به همتایان خود شده است.

بهبود درمان شکستگی

بسیاری از هورمون‌های درون بدن مسئولیت تنظیم سوخت و ساز و تأمین مواد معدنی مورد نیاز استخوان‌ها را بر عهده دارند که تأثیر در عملکرد آن‌ها، اثر مستقیمی بر روی بهبود مشکلاتی به مانند شکستگی استخوان است. مطالعات روی انسان نشان داده است که مصرف هورمون رشد می‌تواند باعث بهبود عملکرد غدد و هورمون‌های مرتبط با رشد استخوان و در نتیجه درمان شکستگی‌های آن شود. مصرف هورمون رشد برای افزایش سرعت رفع شکستگی استخوان بدون عوارض جانبی است.

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی کالیفرنیا، مصرف هورمون رشد در انسان موجب بهبود سریع‌تر زخم و جراحت‌های وارد شده می‌گردد. عمده دلیل این بهبودی سریع را می‌توان در تأثیر هورمون رشد بر تحرک کلاژن دانست. با افزایش فعالیت کلاژن، سلول‌های بدن علاقه زیادی به رشد و تکثیر خواهند داشت و به همان نسبت بهبود زخم‌ها، تسریع پیدا می‌کند.

کاهش وزن

از جمله مشکلاتی که افراد چاق با آن درگیر هستند، کاهش ظرفیت پاسخ‌دهی به هورمون‌های رشد توسط سلول‌های بدن است. این اثر ممکن است پس از کاهش وزن از بین برود یا به صورت جزئی باقی بماند. هورمون رشد در بدن موجب افزایش لیپوفیز می‌شود. لیپوفیز وظیفه اصلی تجزیه ‌تری گلیسیریدها به گلیسرول و اسیدهای چرب را دارد. کاهش عملکرد و تولید هورمون رشد باعث بروز اختلال در چربی سوزی و افزایش چربی مضر در بدن می‌شود.

مطالعات بر روی انسان نشان داده است که مصرف هورمون رشد در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب می‌تواند باعث لاغری و رسیدن به تعادل در تجزیه چربی‌های ذخیره شده در بدن می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف هورمون رشد در کنار روش‌های لاغری موجب ثابت ماندن و در برخی موارد افزایش توده بدنی نیز شده است. می‌توان گفت هورمون رشد علاوه بر کاهش توده چربی، به افزایش توده عضلانی نیز کمک می‌کند. لذا اگر به دنبال لاغری با انجام ورزش و افزایش توده عضلانی خود هستید، مصرف آگاهانه سوماتروپین را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

استخوان‌بندی قوی

غدد هیپوفیز عامل اصلی تولید هورمون‌های رشد در بدن هستند، در نتیجه ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ، استخوان‌های بدن شروع به رشد کردن و استحکام می‌کنند. هورمون رشد یا سوماتروپین در کبد ترشح و وارد خون می‌شود. با افزایش سن و کاهش رشد، تولید این هورمون نیز کاهش پیدا می‌کند که موجب مشکلاتی به مانند شکستگی‌های غیرقابل بهبود در دوران کهن‌سالی می‌شود. مصرف هورمون رشد به صورت مصنوعی و دارویی موجب تحریک سلول‌های استخوانی و افزایش توده استخوانی می‌شود.

کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی

افزایش سن و ورود به کهن‌سالی و بزرگ‌سالی زنگ خطری برای کاهش هورمون رشد در بدن و بروز بیماری‌های مختلفی به مانند سکته‌های قلبی و گرفتگی عروق است. مطالعات نشان داده است که کاهش تولید هورمون رشد رابطه مستقیم با افزایش احتمال بروز سکته قلبی دارد. بیمارانی که هورمون رشد کافی ندارند، غلظت تری گلیسیرید و گرفتگی عروق بیشتری نشان داده‌اند. لذا مصرف هورمون رشد به صورت دارویی می‌تواند به میزان زیادی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

بهبود سلامت روانی

مطالعات نشان داده است که مصرف هورمون رشد در بزرگسالانی که دارای کمبود ترشح هورمون رشد و مشکلات سلامت روانی بودند باعث بهبود در خلق و خو و افزایش کیفیت زندگی آن‌ها شده است. البته مصرف هورمون رشد در طولانی مدت اثربخشی دارد و نمی‌توان به چشم معجزه به آن نگاه کرد.

بر همین اساس بزرگسالانی که دارای مشکلات سلامت روانی و عدم ترشح کافی هورمون رشد هستند می‌توانند در طولانی مدت با مصرف هورمون‌های رشد به مانند سوماتروپین به میزان زیادی به بهبودی خود سرعت ببخشند.

درمان مشکلات ناشی از کم‌خوابی

ترشح اکثر هورمون‌های بدن و مخصوصاً هورمون رشد بعد از خواب اتفاق می‌افتد و در ساعت‌های اولیه خواب اوج می‌گیرد. اکثر افرادی که شبانه بیدار هستند یا خواب کمی دارند دارای مشکلات ترشح هورمون رشد نیز هستند. مشکلات خواب و کاهش میزان خواب موجب کاهش عملکرد غدد درون‌ریز و در نتیجه اختلال در زمان عملکرد آن‌ها می‌شود.

محققان با آزمایش کاهش خواب به این نتیجه رسیده‌اند که تغییر ساعت خواب طبیعی بدن به میزان زیادی ترشح هورمون رشد را تغییر می‌دهد. لذا کسانی که کم خواب هستند می‌توانند از هورمون رشد به عنوان راهی برای درمان اثرات کم بود خواب استفاده کنند.

عوارض سوماتروپین

استفاده نادرست از هورمون رشد ممکن است باعث بروز مشکلات هیپوگلیسمی ‌شود. در این حالت بدن با مشکل کمبود گلوکز مواجه می‌شود. از دیگر مشکلات مصرف بی‌رویه و نامناسب هورمون رشد، درد شدید در مفاصل از جمله مچ دست و پا است. از دیگر مشکلاتی که برای بدنسازان به ویژه بدنسازانی که روی ماهیچه‌های شکمی تمرکز دارند به وجود می‌آید، دردهای شکمی ‌شدید است. عوارض جانبی و عمومی نیز به مانند:

حالت تهوع،

استفراغ،

زردی پوست و چشم،

افزایش تشنگی،

تشدید ادرار،

سوزش در دست و پا و تورم صورت

نکات مهم قبل از مصرف سوماتروپین

دوز مصرفی و زمان مصرف آمپول سوماتروپین به شرایط درمان شما بستگی دارد. تمامی دستورالعمل ذکر شده بر روی برچسب و برگه راهنمای محصول را کاملا با دقت مطالعه کنید. باید دقیقا طبق دستورالعمل از سوماتروپین استفاده نمایید. آمپول سوماتروپین به داخل عضله و یا زیر پوست تزریق می شود و هر دو حالت تاثیرات یکسانی دارند. تمامی دستورالعمل های استفاده از این دارو را با دقت مطالعه نمایید و اگر متوجه همه قسمت ها نشدید ، هرگز از آن استفاده نکنید. در صورت داشتن هر گونه سوال حتما با پزشک خود مشورت نمایید. دارو را هرگز تکان ندهید.

اگر رنگ آن تغییر کرده و تیره شده و ذراتی را داخل آن مشاهده کردید، هرگز از آن استفاده نکنید. برای تزریق سوماتروپین تنها باید از سرنگ، کارتریج و یا قلم تزریق استفاده کنید. از هر گونه رژیم غذایی که دکتر و یا مشاوره تغذیه برای کمک به کنترل درمان بیماری برای شما تهیه کرده است ، پیروی کنید. نحوه نگهداری آن بستگی به نام تجاری و غلظت آن دارد. پس از تهیه آمپول سوماتروپین هر چه سریع تر از آن استفاده نمایید ، اما اگر تزریق در یک دوز را فراموش کردید و زمان تزریق دوز بعدی فرا رسید ، هرگز دو دوز را در یک زمان (هم زمان) استفاده نکنید.

دوز مصرفی برای اهداف پزشکی

دوز مصرفی برای اهداف پزشکی از 1 الی 3 واحد (بین‌‎المللی) در روز برای آقایان و 1 الی 2 واحد (بین‌المللی) در روز برای بانوان متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات دوز تجویز شده، اندکی از این مقادیر بالاتر و یا کمتر است که امری غیر معمول است.

 دوز مصرفی برای بهبود عملکرد

برای بهبود عملکرد از 2 الی 5 واحد (بین‌المللی) در روز برای آقایان و 1 الی 3 واحد ( بین‌المللی) در روز برای بانوان متفاوت خواهد بود. برخی ورزشکاران همچون فوتبالیست‌ها، بازیکنان هاکی، بازیکنان بسکتبال و بدنسازان در دوره استراحت (خارج از فصل) از این مقدار پیشنهاد شده برای کاهش وزن و ریکاوری سریع‌تر استفاده می‌کنند.

دوز مصرفی بدنسازان حرفه‌ای

بدنساران حرفه‌ای از 7 الی 20 واحد (بین‌المللی) در روز برای آقایان و 5 الی 12 واحد (بین‌المللی) در روز برای بانوان، بسته به فصل و سایر عوامل دیگر متفاوت خواهد بود. دوز مصرفی بیشتر از 9 واحد (بین‌المللی) در روز به میزان قابل توجهی احتمال عوارض سوماتروپین را افزایش می‌دهد. بدنسازان حرفه ای معمولا HGH را با استروئید آنابولیک و انسولین ترکیب می‌کنند تا به نتایج مطلوبی دست یابند.

نکاتی مهم قبل از استفاده

 • میزان مصرف باید زیر نظر پزشک انجام شود.
 • سن استخوان طی مصرف باید هر سال تعیین شود.
 • بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه‌ای لازم است.
 • استفاده از این هورمون به افراد مبتدی و افرادی که زیر 18 سال هستند توصیه نمی‌شود.
 • سوما در درمان کوتاهی قد که ناشی از کمبود هورمون رشد است کاربرد دارد.

گرد آوری شده توسط: امیر محمد چاووش یزدی

 
 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط