در حال بارگذاری ...

مقاله isi درمورد رژیم و تغذیه

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/03/11
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 235

تغذیه Nutrition :

b2f63062.jpg

یکی از احتیاجات ذاتی یا فیزیولوژیک انسان می باشد که مهمترین عامل بقای زندگی و طول عمر می باشد. احتیاج به غذا دائمی است و ارگانیسم را مجبور میکند تا برای بدست آوردن غذا و رفع گرسنگی کوشش کند. تغذیه صحیح و متعادل نه تنها پدیده رشد را میسر می سازد و به تندرستی و طول عمر می انجامد،بلکه با تاثیر بر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری و نمو نیروهای روانی می گردد. ترکیب شیمیائی غذای انسان باید شامل پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، مواد معدنی، ویتامین وآب باشد تا رشد و سلامت یاخته های بدن تامین شود. این مواد با تغییراتی که در لوله گوارش حاصل میکند قابل جذب می شوند و برای تامین احتیاجات حیاتی مورد استفاده یاخته های بدن قرار میگیرند. تغذیه بر زندگی شما از پیش از تولد تا هنگام مرگ اثرگذار است و برای زنده ماندن باید مواد غذایی مصرف شود. تغذیه، دانشی است که با جسم و رفتار ارتباط دارد. تغییراتی که در غذاها بروز می کنند، روندی که بدن، از غذاها استفاده می کند و هضم و جذب آن به همراه واکنش های متابولیکی و دبع از بدن مواردی هستند که متخصصین تغذیه با آن ها سرو کار دارند. البته تعریف علمی و جامعی از تغذیه وجود دارد که تغذیه را دانش مرتبط با مواد مغذی و غذا می داند که در این ارتباط تعامل و تعادل با تندرستی و بیماری و فرآیندی است که هضم و جذب، انتقال و بهره گیری از غذاها را در بدن و سرانجام دفع را بررسی می­کند.

 تعریف دیگری نیز توسط یک انجمن علمی ارائه شده که تنها واژه انتخاب را به تعریف پیشین اضافه نموده و تغذیه را دانش انتخاب مواد غذایی می داند که عنصر مهمی در کسب و حفظ وضعیت تغذیه ای مناسب به شمار می رود. غذا به ماده جامد یا مایعی گفته میشود که بعد از خوردن و هضم شدن ایجاد حرارت و انرژی کرده و موجب ترمیم بافتها،رشد و نمو و تنظیم اعمال حیاتی می گردد. تمام موجودات زنده برای آنکه بتوانند به زندگی خود ادامه دهند،احتیاج به غذا دارند.

خواه این موجود زنده انسان باشد یا یک حیوان و یا حتی یک موجود بسیار کوچک ذره بینی مانند میکروب و. . . . . از طرفی هر روز تعدادی از سلولهای بدن می میرندو باید سلولهای تازه جای آنها را بگیرند برای این منظور باید سلولها مواد لازم را از غذا بدست آورند. همچنین حفظ گرمای طبیعی بدن -که در موقع سلامت همیشه ثابت است-،مبارزه با میکروب ها و عوامل بیماری زا،رشد روزانه مو و ناخن،کار قلب و دستگاه تنفس،حرکات بدن،قدرت کار و فعالیت انسان و حتی کارهای فکری هم در گروی دریافت کافی مواد غذائی می­باشد.

 معمولا غذائی که انسان مصرف میکند از مواد مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از: مواد قندی و نشاسته ای یا کربوهیدرات هاو مواد چربی که انرژی زاهستند و انرژی روزانه را تامین میکنند، مواد پروتئین جهت نگهداری و ترمیم بافتها و ساختتن بافتهای جدید لازم است، ویتامین و مواد معدنی و آب انرژی زا نیستند- کالری ندارند-ولی برای رشد طبیعی مورد نیاز می باشند. دریافت ناکافی آنها باعث بروز کندی رشد،اختلالات خونی وعدم استحکام استخوانها میشود. شما هر روز غذاهایی را انتخاب می­کنید که می تواند در بهبود تندرستی یا به خطر افتادن آن موثر باشد. انتخاب مناسب ممکن است سبب کاهش بروز بیماری های گوناگون مانند سرطان و بیماری قلبی شود. توجه داشته باشید که تغذیه خوب یکی از مهمترین عوامل مرتبط با کسب و حفظ تندرستی است و می تواند به برآورده ساختن ویژگی های ارثی بالقوه کمک کند.

cf82fe82.jpg

رژیم غذایی Diet :

مجموعه خوراکی است که یک موجود زنده یا شخص مصرف می‌کند. گاه انسان‌ها از رژیم غذایی ویژه‌ای پیروی می‌کنند که ممکن است توسط پزشک یا متخصص تغذیه به آن‌ها توصیه شده باشد که به آن رژیمِ درمانی می‌گویند (مثلاً در بیماری دیابت).

گاهی فرد برای لاغر شدن یا چاق شدن از رژیم لاغری یا رژیم چاقی (رژیم افزایش وزن) پیروی می‌کند. همچنین برخی از افراد مایلند در رژیم غذایی خود تنها از گیاهان استفاده کنند که به رژیم خوراکی آن‌ها گیاهخواری گفته می‌شد. رژیم غذایی در واقع به آن چیزی که در طول روز می خورد و یا می آشامید گفته می شود. قبل از اینکه برای گرفتن رژیم برنامه ریزی نمایید بهتر است که در ارتباط با مقدار کالری مناسب خود اطلاعاتی بدست آورید. لازم است که بدانید که رژیم مورد استفاده شما از لحاظ تغذیه ای متعادل است یا خیر؟مدت زمان گرفتن این رژیم چقدر است؟در این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه خواهید یافت. رژیم هایی که پزشکان به شما ارائه می دهند شامل موارد زیر می شوند که بنا بر تشخیص پزشک این رژیم ها مورد استفاده قرار میگیرند.

•         رژیم با منوی ثابت

•         رژیم تعویضی

•         رژیم غذایی بسته بندی

•         رژیم ترکیبی

•         رژیم های قرصی

•         رژیم های انعطاف پذیر رژیم غذایی مناسب

 

 یکی از نکاتی که در یک رژیم غذایی مناسب باید به آن توجه کرد عادات رفتاری و غذایی است. در افراد چاق، رفتارها و عادات ناصحیح غذایی است که منجر به چاقی می‌شود. به طور مثال افراد برای کاهش وزن، وعده‌های غذایی خود یا یک نوع ماده غذایی را از رژیم خود حذف می‌کنند. این شیوه‌ها علمی نیست و حتی اگر کاهش وزنی رخ دهد این شیوه‌ای نیست که شما به طور طولانی قادر به انجام آن باشید. از این رو باید در رفتار فرد تغییرات مثبت ایجاد شود.

 در یک رژیم غذایی مناسب یکی از فاکتورهای کمک‌کننده در کاهش وزن افراد،تغییر شیوه ناصحیح زندگی آنها است. این تغییر شیوه زندگی نیاز به یک کار تیمی دارد که نفر اول این تیم خود فرد می‌باشد. یعنی تا زمانی که مریض نخواهد دیگران نمی‌‌توانند به او کمکی بکنند. یک رژیم غذایی مناسب باید دارای املاح و ویتامین ها به مقدار کافی باشد. اگر کالری دریافتی روزانه شما کمتر از 1200 است باید از قرص ها و مکمل ای غذایی استفاده نمایید. همچنین نیاز است که پروتئین کافی در رژیم شما وجود داشته باشد. خانم های 25 سال به بالا باید روزانه 25 گرم پروتئین دریافت نمایند. آقایان 25 سال به بالا نیز باید روزانه 63 گرم پروتئین مصرف کنند.

پروتئین خواص بسیاری دارد. برای مثال مانع از بین رفتن بافت های عضلانی می شود و همچنین بافت های پوست و دندان را ترمیم می کند. مصرف روزانه 100 گرم کربوهیدرات جهت رفع خستگی و برهم خوردن تعادل مایعات بدن نیاز است. خوردن روزانه نان و غلات و برنج و… به رفع این نیاز کمک خواهد کرد. همچنین لازم است که کلسترول را در وعده غذایی تان محدود نمایید و از مواد غذایی چرب بیش از حد استفاده نمایید. همچنین نوشیدن آب یکی از مهمترین اصولی است که باید رعایت شود. بهتر است روزانه 10 ـ 8 لیوان آب بنوشید. البته اگر ورزش می کنید باید بیشتر از اینها بنوشید.

d975919d.jpg

این مقاله ISI می ­باشد

جمع آوری شده توسط:

امیرمحمدچاووش یزدی

تگ ها

زیب اندام
فیتنس
تناسب اندام
تمرین
تمرین کردن
zibandam
coach online
cardio
coach
مربی انلاین
مربی
برنامه غذایی
بدنسازی
برنامه ورزشی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط